Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarzut zabójstwa Marka Papały - dla dwóch osób

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o areszcie dla zatrzymanych
#

# dochodzi informacja o areszcie dla zatrzymanych #

25.04. Łódź (PAP) - Łódzki sąd podjął w środę decyzję o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące osób podejrzanych o udział w zabójstwie b. szefa policji Marka Papały. Z pięciu podejrzanych dwóch ma postawiony zarzut zabójstwa połączony z zarzutem rozboju z bronią.

Gen. Papała, były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Sprawę prowadziła prokuratura apelacyjna w Warszawie. W końcu 2009 r. śledztwo przekazane zostało Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi.

W tej sprawie powołano specjalny zespół prokuratorów. Również Komendant Główny Policji powołał nową, 7-osobową grupę śledczą, w skład której weszli funkcjonariusze biura kryminalnego, CBŚ i biura wywiadu kryminalnego KGP.

Jak poinformowali w środę na wspólnej konferencji prasowej rzecznik łódzkiej PA Jarosław Szubert i insp. Marek Dyjasz z KGP, przełom w śledztwie nastąpił w lutym 2011 roku. Ustalono wtedy mężczyznę, który mógł znać okoliczności zabójstwa Papały. Został on zatrzymany. Wyraził gotowość współpracy ze śledczymi, ale pod warunkiem przyznania mu statusu świadka koronnego. Tak też się stało.

Jak powiedział Szubert, na podstawie zeznań mężczyzny ustalono, że do zabójstwa b. szefa policji doszło w wyniku napadu rabunkowego z użyciem broni palnej. Sprawcy zmierzali ukraść samochód należący do Papały. Podczas napadu jeden z mężczyzn oddał śmiertelny strzał do b. komendanta policji.

Na podstawie zgromadzonego materiału śledczy zdecydowali o zatrzymaniu kilku mężczyzn - obecnie w wieku od 38 do 43 lat - uczestniczących w napadzie. W miniony poniedziałek w Warszawie i w jej okolicach zatrzymano w sumie cztery osoby. Piąta została dowieziona z zakładu karnego do łódzkiej prokuratury apelacyjnej.

Według Dyjasza grupa ta działała w latach 90. ub. wieku. Przez kilka lat dokonała kradzieży kilkuset aut różnych marek. Działali na terenie kilku województw. "Kradli samochody zarówno większej wartości, jak i mniejszej. I taki właśnie samochód usiłowali w 1998 roku ukraść komendantowi Papale" - powiedział Dyjasz.

Jak powiedział Szubert, zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia szeregu przestępstw - dwóm z nich zarzuty zabójstwa Marka Papały, które miało związek z usiłowaniem rozboju z bronią w ręku na jego osobie. Dwaj kolejni podejrzani usłyszeli zarzuty usiłowania napadu rabunkowego na Marku Papale.

W środę prokuratura skierowała do sądu wnioski o aresztowanie wszystkich pięciu podejrzanych. Ich rozpatrywanie zakończyło się późnym wieczorem. Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łodzi sędzia Jarosław Papis powiedział PAP, że Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące - do 23 lipca 2012 roku - wszystkich pięciu zatrzymanych.

Przedstawiciele prokuratury i policji nie chcieli w środę odpowiadać na żadne pytania dot. szczegółów sprawy. Z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy wynika, że jedną z zatrzymanych osób jest Igor Ł. "Patyk". Mężczyzna już wcześniej przyznawał, że w chwili zabójstwa generała był w pobliżu - kradł samochody. Twierdził jednak, że nie ma związku ze sprawą.

Jak informowały media, "Patyk" miał mówić śledczym, że widział wówczas na parkingu przed domem Papały Ryszarda Boguckiego - jedną z dwóch osób, które zostały oskarżone w sprawie zabójstwa generała. W kończącym się procesie Bogucki odpowiada za obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie w 1998 r. za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do zabicia b. szefa policji. Media podawały też, że w 2002 r. "Patyk" był wytypowany przez analityków policyjnych jako osoba, która mogła mieć związek z zabójstwem.

Informacji o zatrzymaniu "Patyka" nie chciała potwierdzić prokuratura. Szubert pytany w środę, czy jest on wśród zatrzymanych powiedział: "Jeśli już to Igor M.". Dopytywany, czy jest to ta sama osoba, dodał: "Nie mogę tego powiedzieć".(PAP)

duk/ jaw/ wkt/ pru/ bos/ mow/ mp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)