Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaśpiewali sto lat dla Uniwersytetu Śląskiego po chińsku

0
Podziel się:

Uniwersytet Śląski w Katowicach obchodził w środę 43 urodziny. Studenci z
Kazachstanu, Gruzji i Chin odśpiewali tradycyjne sto lat w swoich ojczystych językach. "Nie możemy
być najstarsi, ale za to nowocześni" - powiedział prof. Wiesław Banyś, rektor uczelni.

*Uniwersytet Śląski w Katowicach obchodził w środę 43 urodziny. Studenci z Kazachstanu, Gruzji i Chin odśpiewali tradycyjne sto lat w swoich ojczystych językach. "Nie możemy być najstarsi, ale za to nowocześni" - powiedział prof. Wiesław Banyś, rektor uczelni. *

"Zaczynaliśmy 8 czerwca 1968 roku z 6 tys. studentów, obecnie mamy ich 36,5 tys." - powiedział rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, podczas urodzinowego spotkania zorganizowanego w środę w rektoracie uczelni. Dodał, że uniwersytet powstał dość późno, ale "dobrze, że jest na tej śląskiej ziemi".

Uniwersytet Śląski jest jedną z najmłodszych uczelni publicznych w kraju, kształci na 12 wydziałach, z czego 8 zyskało pierwszą - najwyższą kategorię w ocenie ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. "Nie możemy być najstarsi, nie możemy być najwięksi, ale za to nowocześni. Dlatego stawiamy na innowacyjność" - wyjaśniał rektor, który jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. W trakcie uroczystości wyraził także nadzieję, że być może uda się stworzyć sieć śląskich uczelni wyższych tzw. konsorcjów, które "w sytuacji gdy warunki finansowe nie są najlepsze" połączą wspólnie swoje wysiłki w nowoczesnym kształceniu młodych mieszkańców województwa śląskiego.

Rektor przypomniał, że wkrótce zostanie otwarta jedna z najnowocześniejszych bibliotek akademickich w kraju - "topowe przedsięwzięcie". Czytelnicy będą mogli sami pobuszować między regałami o długości 50 km, albo wirtualnie zamówić zaopatrzoną w czip książkę. Biblioteka będzie niemal całkowicie zautomatyzowana. Dzięki temu rozwiązaniu do obsługi prawie 2 mln woluminów zatrudnionych zostanie najwyżej kilkunastu pracowników. Inwestycja pochłonie ponad 80 mln zł.

Bogdana Najderowa, wykładowca z wydziału etnologii w Cieszynie, powiedziała w rozmowie z PAP, że dla Uniwersytetu Śląskiego największym kapitałem są studenci. "To oni są dla nas najlepszą reklamą. Młoda uczelnia, jaką jest Uniwersytet Śląski musi zabiegać o najlepszych studentów" - powiedziała. Najderowa obchodziła w środę urodziny wraz z uczelnią. Z tej okazji otrzymała bukiet kwiatów i wraz z gośćmi wysłuchała tradycyjnego sto lat w kilku wersjach językowych - polskiej, chińskiej, kazachskiej, gruzińskiej. Jedna ze studentek wydziału filologii, w sukni i fryzurze a la Marilyn Monroe odśpiewała "Happy birthday".

Studenci zagraniczni to na razie niewielki odsetek, chociaż władze nie kryją, że chętniej widziałyby ich u siebie więcej. "To zupełnie inny kraj od naszego, ale jesteśmy tu szczęśliwe. Jeśli będzie szansa, to zostaniemy" - powiedziała Araj Ałmanijazowa z Kazachstanu, studentka drugiego roku. W niecałe dwa lata nauczyła się niemal biegle posługiwać językiem polskim. "Zależy nam, żeby szybko się nauczyć polskiego" - tłumaczyła studentka.

Uniwersytet Śląski powstał z połączenia działającej w Katowicach - od 1963 roku - filii Uniwersytetu Jagiellońskiego z Wyższą Szkołą Pedagogiczną. Gdy w 1968 roku Uniwersytet Śląski inaugurował pierwszy rok akademicki tworzyły go cztery wydziały - wydział matematyki, fizyki i chemii, wydział prawa i administracji, wydział humanistyczny i wydział wychowania technicznego. Był dziewiątym uniwersytetem w Polsce. (PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)