Do Biblioteki Narodowej w Warszawie trafił we wtorek zapis nutowy opery Giuseppe Verdiego "Falstaff" z końca XIX wieku. Zabytek przekazali celnicy, którzy znaleźli nuty podczas próby ich przemycenia na przejściu granicznym w Terespolu (Lubelskie).
Poinformowała o tym rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk. Zabytkowy dokument znaleziony został w międzynarodowym pociągu jadącym z Saratowa do Berlina, podczas kontroli celnej na granicy z Białorusią w Terespolu. Nuty były ukryte w składziku na odzież; do próby przemytu nikt się nie przyznał.
Po przejściu rutynowej procedury sąd orzekł przepadek zabytku na rzecz Skarbu Państwa, a wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie wskazał Bibliotekę Narodową jako miejsce, gdzie należy nuty przekazać.
Zapis nutowy, którego pełny tytuł brzmi "Falstaff commedia lirica in tre atti di Arrigo Boito Musica di Giuseppe Verdi", wydrukowany został w 1893 r. przez włoską firmę G.Ricoldi & C. Wydawnictwo do naszych czasów przetrwało w nielicznych egzemplarzach i rzadko występuje w zbiorach bibliotek.
Zapis liczy 201 stron. Niektóre kartki są zagrzybione. Nie wiadomo, gdzie dotychczas nuty były przechowywane.
Komediowa opera liryczna "Falstaff", z librettem Arria Boita, to ostatnie dzieło Verdiego. Opera miała premierę w 1893 r. na scenie mediolańskiej La Scali. (PAP)
kop/ hes/ woj/