Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty w rosji
31.12.2011 18:55

Zatrzymania w Moskwie. Domagali się odejścia Putina

Policja zatrzymała kilkudziesięciu opozycjonistów, m.in. pisarza Eduarda Limonowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Rosyjska policja zatrzymała w sobotę w Moskwie i Petersburgu podczas nielegalnych manifestacji, domagających się odejścia premiera Władimira Putina, kilkudziesięciu opozycjonistów, m.in. pisarza Eduarda Limonowa. *

Manifestację zorganizowano na apel Limonowa; jak powiedział w radiu _ Echo Moskwy _, odbyła się ona na placu Triumfalnym w centrum Moskwy. Jej mottem był _ Nowy Rok bez Putina _.

Także w Petersburgu zatrzymano kilkadziesiąt osób, które usiłowały manifestować na Prospekcie Newskim - głównej ulicy miasta. Ludzie skandowali _ Nowy Rok bez Putina: i _Potrzebujemy innej Rosji".

Dawna dysydentka z czasów sowieckich, szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa oceniła zatrzymania w ostatni dzień roku jako _ haniebne i głupie _. _ Władze muszą zrozumieć, że era rozpędzania zgromadzeń skończyła się _ - dodała Aleksiejewa, cytowana przez agencję Interfax.

Wybory do Dumy z 4 grudnia i zarzuty wobec władz o fałszerstwa podczas głosowania stały się katalizatorem masowych protestów powyborczych, bezprecedensowych w Rosji w ostatnich latach. 24 grudnia w Moskwie manifestowało od 70 do 120 tysięcy ludzi, domagając się unieważnienia wyborów i Rosji bez Putina. 10 grudnia opozycji udało się zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy uczestników manifestacji.
Rząd Władimira Putina znalazł się wobec największych demonstracji od czasu dojścia do władzy w 2000 roku. Opozycja zapowiedziała zorganizowanie kolejnych manifestacji po świętach, które trwają w Rosji od 1 do 10 stycznia, ale daty jeszcze nie ustalono.

Dziś Putin ocenił, że nie ma nic nadzwyczajnego czy _ nienormalnego _ w tym, że w Rosji _ wszystko buzuje _ w okresie wyborów i dodał, że to _ cena, jaką płaci się za demokrację _.

Wcześniej Putin kilkakrotnie minimalizował znaczenie ruchu kontestacji, który domaga się unieważnienia listopadowych wyborów parlamentarnych, w których według CKW zwyciężyła rządząca partia Jedna Rosja, a zdaniem opozycji doszło do fałszerstw.

We wtorek Putin odrzucił apele opozycji o zrewidowanie wyników wyborów, a w środę ocenił, że dialog z opozycją nie jest możliwy, ponieważ jest ona niezorganizowana, bez przywódcy i programu.

Poza odejściem Putina demonstrujący w sobotę domagali się, jak zwykle 31 dnia miesiąca liczącego tyle dni, stosowania art. 31 konstytucji, gwarantującego wolność zgromadzeń.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t75708.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosjanie;wydadza;na;noworoczny;stol;3;tysiace;rubli,48,0,999728.html) Ile wart jest noworoczny stół w Rosji? To równowartość około 97 dolarów. Mieszkańcy Rosji deklarują, że kupią dla bliskich 6 prezentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t10866.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/skandal;w;rosji;trzymali;kawior;w;kostnicy,146,0,999314.html) Magazyn kawioru w kostnicy. "Bo chłodno" Policja znalazła w szpitalnej kostnicy w Petersburgu 175 kg tego kosztownego przysmaku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t94081.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/notowania;putina;spadaja;ale;ma;szanse;na;zwyciestwo,16,0,998672.html) Putin traci poparcie Rosjan, ale mimo to... Notowania premiera obniżyły się o 16 proc., niemniej wciąż ma szanse na wygraną w pierwszej turze marcowych wyborów prezydenckich.
Tagi: protesty w rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz