Notowania

pomoc
08.10.2008 15:47

Zatrzymanie policjantów nielegalnie współpracujących z pomocą drogową

(dochodzi inf. o przesłuchaniach i zawieszeniu policjantów w czynnościach)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi inf. o przesłuchaniach i zawieszeniu policjantów w czynnościach)

8.10.Warszawa (PAP) - Policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych KGP zatrzymali pod zarzutem nielegalnej współpracy z pomocą drogową czterech funkcjonariuszy z gdańskiej drogówki.

"Będą odpowiadać za przekazywanie informacji o kolizjach i wypadkach drogowych właścicielom i pracownikom warsztatów samochodowych i firm zajmujących się holowaniem uszkodzonych samochodów" - powiedziała w środę PAP podkomisarz Joanna Kowalik- Kosińska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Do zatrzymań doszło w poniedziałek i wtorek w Gdańsku. Trzej zatrzymani pracują w policji, czwarty od maja 2008 r. jest na emeryturze.

"O kolizjach i wypadkach drogowych dowiadywali się w związku z wykonywaniem codziennych obowiązków służbowych" - poinformowała w środę podinsp. Grażyna Puchalska z wydziału prasowego KGP. Dodała, że zatrzymanym za ujawnianie tajemnicy służbowej grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Za przekazywanie informacji holownikom otrzymywali pieniądze - najczęściej po kilkaset złotych. "Zatrzymani to policjanci z kilkunastoletnim stażem, w stopniach sierżantów sztabowych i młodszego aspiranta. Razem z funkcjonariuszami zatrzymana została też jedna osoba cywilna - spoza policji. Mężczyzna jest podejrzany o korumpowanie policjantów" - poinformowała Puchalska.

Zatrzymani funkcjonariusze zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Decyzją Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku policjanci zostali zawieszeni w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Jak informuje KGP, przekazywanie przez policjanta za pieniądze informacji stanowiących tajemnicę służbową należy do najcięższych przewinień. W 2007 r. zarzutami dotyczącymi tego przestępstwa objęto ponad 80 osób, w tym ponad 50 funkcjonariuszy.(PAP)

gdy/ bls/ wkr/ gma/

Tagi: pomoc, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz