Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korupcja
01.06.2008 10:45

Zatrzymano 10 celników z Białej Podlaskiej podejrzanych o korupcję

Policjanci z KWP w Radomiu zatrzymali 10 celników z Białej Podlaskiej (Lubelskie) podejrzanych o korupcję - poinformował w niedzielę PAP rzecznik prasowy mazowieckiej policji Tadeusz Kaczmarek.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Policjanci z KWP w Radomiu zatrzymali 10 celników z Białej Podlaskiej (Lubelskie) podejrzanych o korupcję - poinformował w niedzielę PAP rzecznik prasowy mazowieckiej policji Tadeusz Kaczmarek. *

Dodał, że działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej, która sprowadzała do Polski samochody, zaniżając ich wartość.

"Celnicy przyjmowali korzyści majątkowe w zamian za akceptowanie fałszywych faktur, w których zaniżano wartość luksusowych samochodów sprowadzanych ze Szwajcarii. Tym samym poświadczali nieprawdę w dokumentach" - wyjaśnił Kaczmarek.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział V w Lublinie Biura Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Zatrzymanym celnikom prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec 5 osób sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące, pozostałe 5 osób, objęte dozorem policyjnym, za poręczeniem majątkowym zostały zwolnione.

Kaczmarek stwierdził, że według prowadzących sprawę prokuratorów, ma ona charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Rzecznik podkreślił, że wcześniej zatrzymano cztery osoby, w tym szefa grupy, który został tymczasowo aresztowany. Grupa, działając od 2004 roku, sprowadziła do Polski ze Szwajcarii 1500 luksusowych aut.

"Przestępcy zaniżali kilkunastokrotnie ich wartość celną, a następnie odsprzedawali je wystawiając zaniżone faktury, które w rzeczywistości nie odzwierciedlały faktycznej transakcji finansowej. W ten sposób unikali opłat podatkowych i celnych związanych z obrotem samochodami" - wyjaśnił Majewski.

Według policji, straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków oraz należności celnych szacuje się wstępnie na 50 mln zł. (PAP)

ilp/ woj/

Tagi: korupcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz