Notowania

wiadomości
03.09.2013 14:49

Zatrzymano 7 osób podejrzanych o wyłudzenie 4 mln zł kredytów

# dochodzi informacja o znalezieniu broni i ikon w domu jednego z podejrzanych #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o znalezieniu broni i ikon w domu jednego z podejrzanych #

03.09. Gdańsk (PAP) - Funkcjonariusze gdańskiego CBA zatrzymali siedmioro mieszkańców Trójmiasta - kobietę i sześciu mężczyzn, którym przedstawiono zarzuty wyłudzenia z banków - w formie piramidy kredytowej - ponad 4 mln zł. W domu jednego z podejrzanych znaleziono broń i ikony.

Jeden z zatrzymanych mężczyzn został tymczasowo aresztowany. Zdaniem prokuratury i CBA, której rzecznik Jacek Dobrzyński poinformował we wtorek PAP o zatrzymaniach, sprawa jest rozwojowa.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku. Rzecznik prasowy PA Mariusz Marciniak poinformował PAP, że prokuratura postawiła podejrzanym w sumie 43 zarzuty: część z nich dotyczyła wyłudzenia kredytów, pozostałe m.in. fałszowania dokumentów, w tym zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach; dokumenty te posłużyły do oszustw.

Jak wyjaśnił Marciniak, wiodącą rolę w procederze pełnił 39-letni Ryszard P., z zawodu technik elektryk, prowadzący działalność gospodarczą związaną z handlem nieruchomościami. To on był inicjatorem ubiegania się o kolejne kredyty i do niego trafiały pozyskiwane z nich środki. Kredyty zaciągano, posługując się sfałszowanymi dokumentami, wystawionymi przez kontrolowane przez P. lub jego znajomych firmy. Część zobowiązań P. brał na swoje nazwisko, większość - na osoby znajome albo spokrewnione.

"Było to coś na kształt piramidy kredytowej: wcześniejsze zobowiązania były spłacane środkami z później zaciągniętych kredytów" - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że osoby, na których nazwisko wzięto kredyty, otrzymywały od Ryszarda P. coś w rodzaju miesięcznego wynagrodzenia.

W sumie w latach 2009-10 z pięciu banków wyłudzono ponad 4 mln zł. Jak powiedział rzecznik, CBA i prokuratura nadal badają sprawę i wiele wskazuje na to, iż proceder prowadzony był w kolejnych latach, więc liczba i suma kredytów prawdopodobnie wzrosną.

Ryszardowi P. zarzucono w sumie popełnienie 18 przestępstw. Na wniosek prokuratury mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Wobec pozostałych sześciu osób - w wieku od 23 do 66 lat - podejrzanych w sprawie wyłudzenia kredytów, prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Wszystkim podejrzanym grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Jak poinformował we wtorek po południu Marciniak, w domu Ryszarda P. znaleziono kilka sztuk broni i ponad 20 ikon. Rzecznik wyjaśnił, że przedmioty te muszą zbadać biegli: ustalą oni, czy broń należała do kategorii broni palnej lub też innej, na posiadanie której konieczne jest zezwolenie. Z kolei w przypadku ikon biegli ocenią ich wartość i pochodzenie: na części obrazów znaleziono bowiem pieczęcie placówek muzealnych. (PAP)

aks/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz