Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zawahiri wskazuje Front Al-Nusra jako filię Al-Kaidy w Syrii

0
Podziel się

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri nakazał rozwiązanie
jednego z głównych odłamów tej siatki terrorystycznej w Syrii, zlecając swym bojownikom
podporządkowanie się Frontowi al-Nusra, by zjednoczyć swe oddziały w kraju targanym wojną domową.

bEqaTiNx

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri nakazał rozwiązanie jednego z głównych odłamów tej siatki terrorystycznej w Syrii, zlecając swym bojownikom podporządkowanie się Frontowi al-Nusra, by zjednoczyć swe oddziały w kraju targanym wojną domową.

W nagraniu wyemitowanym w piątek w telewizji Al-Dżazira zapowiedział, że organizacja Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie (ISIL) zostanie rozwiązana, a Front al-Nusra jest "filią Al-Kaidy w Syrii podlegającą centralnemu dowództwu".

Nagranie potwierdza zalecenia, zawarte w liście opublikowanym 11 czerwca przez Al-Dżazirę jako wiadomość od Zawahiriego, o unieważnieniu decyzji o powstaniu ISIL, organizacji stworzonej przez szefa Al-Kaidy w Iraku Abu Bakra al-Bagdadiego. Bagdadi w kwietniu ogłosił, że Front al-Nusra będzie filią jego organizacji w Syrii i odtąd oba mają działać jako ISIL.

bEqaTiNz

Polecenia z czerwcowego listu Zawahiriego, skierowanego do szefów odłamów Al-Kaidy w Iraku i Syrii, nie były realizowane w terenie i dżihadyści nadal walczyli oddzielnie pod sztandarami ISIL i Frontu al-Nusra.

Zawahiri zapowiedział, że "ISIL ulega rozwiązaniu, a Państwo Islamskie w Iraku (ISI) będzie działać". Bagdadi może odtąd prowadzić działania w Iraku, a w Syrii - Abu Mohamed Golani, dowódca Frontu al-Nusra, który pozostanie "niezależną filią Al-Kaidy podległą centralnemu dowództwu".

Szef Al-Kaidy ocenił też, że "Bagdadi popełnił duży błąd, tworząc ISIL bez konsultowania się" z nim. Wezwał ugrupowania dżihadystyczne do zaprzestania walk między sobą i pomagania sobie w razie potrzeby.

Syryjscy bojownicy oskarżają ISIL o atakowanie rebeliantów i cywilów, zwłaszcza o uprowadzenia i publiczne egzekucje na kontrolowanych przez tę organizację terenach.

bEqaTiNF

W grudniu 2012 roku USA wpisały Front al-Nusra na listę organizacji terrorystycznych. W szeregach Frontu są głównie Syryjczycy, ale także wielu dżihadystów z zagranicy: Arabowie, w tym Palestyńczycy, przybysze z Kaukazu i Azji Środkowej, z północnej i wschodniej Afryki, a także z Europy.

Zawahiri stoi na czele Al-Kaidy od śmierci Osamy bin Ladena w maju 2011 roku.(PAP)

klm/ kar/

15007575 15006793 int.

bEqaTiOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)