Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zawisza Czarny będzie miał pomnik i izbę pamięci w Garbowie

0
Podziel się:

Spiżowy pomnik i izba pamięci Zawiszy Czarnego - bohaterskiego rycerza
polskiego, wsławionego w historycznej rozprawie z zakonem krzyżackim - powstaną w Starym Garbowie
(Świętokrzyskie) na 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem - zapowiada samorząd gminy Dwikozy.

Spiżowy pomnik i izba pamięci Zawiszy Czarnego - bohaterskiego rycerza polskiego, wsławionego w historycznej rozprawie z zakonem krzyżackim - powstaną w Starym Garbowie (Świętokrzyskie) na 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem - zapowiada samorząd gminy Dwikozy.

2,5-metrowej wysokości monument Zawiszy herbu Sulima - pochodzącego z Garbowa symbolu cnót rycerskich, rozsławionego dzięki powieści Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy" - wykonał Gustaw Hadyna, artysta rzeźbiarz z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Pomnik przedstawi wojownika w zbroi. Ma być odsłonięty 11 lipca tego roku na placu obok wiejskiego Domu Kultury w Starym Garbowie.

Równocześnie otwarta zostanie izba pamięci sławnego rycerza. Urządzona będzie w stylizowanej komnacie z epoki; w pomieszczeniu znajdą się m.in. elementy ekwipunku rycerskiego, a także gabloty i plansze z informacjami o wojennych wyczynach Zawiszy Czarnego oraz mapy przedstawiające szlaki jego wypraw wojennych - poinformowała PAP kierowniczka referatu infrastruktury i promocji Urzędu Gminy w Dwikozach Monika Ciszkiewicz-Baraniecka.

Oba przedsięwzięcia stanowią część projektu przebudowy i wyposażenia wiejskiego Domu Kultury w Starym Garbowie wraz z zagospodarowaniem terenu. Kosztorys wzniesienia samego pomnika opiewa na około sto tys. zł. Lokalny samorząd otrzymał unijne dofinansowanie na realizację obu inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zawisza Czarny (ok. 1370-1428) - starosta kruszwicki i spiski - przed 1410 rokiem brał wiele razy udział w wyprawach przeciwko Turkom, występując w szeregach rycerstwa europejskiego, zwoływanego na te wyprawy przez króla Węgier Zygmunta Luksemburskiego. W 1412 roku uczestniczył wraz z królem Władysławem Jagiełłą w uroczystym zjeździe monarchów w Budzie, gdzie został zwycięzcą wielkiego turnieju rycerskiego.(PAP)

mch/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)