Notowania

awionetka
09.06.2011 06:35

Zbadają katastrofę awionetek w Hiszpanii

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie rozbicia się dwóch polskich awionetek w Hiszpanii, w wyniku którego zginęły cztery osoby, w tym m.in. architekt Stefan Kuryłowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie rozbicia się dwóch polskich awionetek w Hiszpanii, w wyniku którego zginęły cztery osoby, w tym m.in. architekt Stefan Kuryłowicz.

[aktualizacja 08:22]

Prokurator Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedział, że roboczą podstawą postępowania będzie artykuł Kodeksu karnego mówiący o odpowiedzialności za spowodowanie katastrofy lotniczej z ofiarami śmiertelnymi. Grozi za to do 12 lat więzienia, a jeśli było to wynikiem działania nieumyślnego - do 8 lat.

_ - Na etapie postępowania sprawdzającego będzie konieczne wystąpienie o informacje do MSZ i innych organów państwa, by potwierdzić doniesienia prasowe _ - dodał prokurator.

Postępowanie sprawdzające poprzedza decyzję, czy wszcząć śledztwo w danej sprawie, czy odmówić tego.

Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej mówił, że polskie śledztwo będzie musiało zostać przeprowadzone we współpracy z hiszpańskimi organami śledczymi, bo w katastrofie zginęli polscy obywatele.

Prawo mówi, że w takich przypadkach sprawa trafia do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, gdy nie można ustalić tzw. właściwości miejscowej (sprawę katastrofy smoleńskiej bada prokuratura wojskowa, bo piloci Tu-154M byli zawodowymi żołnierzami).

6 czerwca awionetka, którą leciał Kuryłowicz ze współpracownikiem Jackiem Syropolskim rozbiła się w Hiszpanii w górach Bayas, a drugi samolot spadł na pusty budynek na placu postojowym samolotów, w pobliżu wieży kontrolnej. Leciał nią Janusz Marek Zieniewicz i Jacek Olesiński.

_ - Kontrolerzy lotów z lotniska w Asturii ostrzegli polskich pilotów, że z powodu gęstej mgły nie będą mogli lądować. Mimo to dwie z trzech awionetek postanowiły podejść i zmniejszyć wysokość. Wieża kontrolna podała pilotom współrzędne i nakazała im odlecieć. Zignorowali to _ podał lokalny dziennik _ El Comercio _.

Według gazety widoczność w momencie katastrofy była _ zerowa _. Sami kontrolerzy nie widzieli zbliżającej się maszyny i _ dopiero usłyszawszy ogromny huk, zdali sobie sprawę, że doszło do wypadku _ - napisał dziennik.

Gazeta podkreśla, że według rządowej komisji śledczej badającej przyczyny dwóch wypadków, maszyny rozbiły się z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Komisja wstępnie przeanalizowała dowody oraz rozmowy kontrolerów i pilotów. Pierwsze wyniki śledztwa oczekiwane są mniej więcej za dwa tygodnie.

Wcześniej, ta sama gazeta poinformowała, że pilot i pasażer trzeciej polskiej awionetki, która feralnego dnia latała nad Asturią, Janusz A.W. i Oscar D. nie mogli skontaktować się z kolegami z dwóch pozostałych awionetek drogą radiową i wielokrotnie pytali o nich wieżę kontrolną. Nie otrzymali jednak konkretnej odpowiedzi, tylko polecenie, aby nie lądować w Asturii i skierować się na lotnisko w Santander.

Dopiero po wylądowaniu dowiedzieli się o katastrofie i śmierci towarzyszy podróży. Dzień po katastrofie zidentyfikowali ich zwłoki, a następnie złożyli zeznania na policji w Aviles. Tego samego dnia sąd w Aviles postanowił utajnić śledztwo w sprawie przyczyn i okoliczności katastrofy.

W Aviles jest konsul RP, który zajmuje się przetransportowaniem zwłok tragicznie zmarłych Polaków do kraju. Według Ambasady RP w Madrycie, termin repatriacji zależy od decyzji sądu w Aviles. Najprawdopodobniej nie nastąpi to przed upływem bieżącego tygodnia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t141320.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katastrofa;awionetek;w;hiszpanii;pod;lupa;prokuratury,207,0,846543.html) Katastrofa awionetek w Hiszpanii pod lupą prokuratury Według lokalnego dziennika El Comercio z Gijon, była też trzecia awionetka, która bezpiecznie wylądowała w Santander.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t141316.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katastrofa;polskich;awionetek;w;hiszpanii;nie;zyje;znany;architekt,225,0,846049.html) Katastrofa polskich awionetek w Hiszpanii. Nie żyje znany architekt W wypadku w Asturii zginęło czterech Polaków m.in. wybitny architekt Stefan Kuryłowicz i jego współpracownik Jacek Syropolski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t74856.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katastrofa;awionetki;zginely;dwie;osoby,99,0,703331.html) Katastrofa awionetki. Zginęły dwie osoby Niemiecka awionetka rozbiła się w okolicach Gubinka w województwie lubuskim.
Tagi: awionetka, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz