Notowania

wiadomości
31.05.2011 18:38

Zbigniew Cierniak od środy dyrektorem zespołu "Śląsk"

Dotychczasowy wicedyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Zbigniew Cierniak obejmie w środę funkcję dyrektora tego zespołu. Zastąpi na stanowisku Adama Pastucha, który kierował "Śląskiem" przez 12 lat do końca ub. roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dotychczasowy wicedyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Zbigniew Cierniak obejmie w środę funkcję dyrektora tego zespołu. Zastąpi na stanowisku Adama Pastucha, który kierował "Śląskiem" przez 12 lat do końca ub. roku.

Nowego dyrektora wyłoniono w konkursie, przeprowadzonym na początku tego roku przez samorząd woj. śląskiego. Konkurs wzbudził kontrowersje środowiska.

Sam Cierniak podkreśla, że zespół to całe jego życie - jest z nim związany od 20 lat, a jego żona jest solistką chóru "Śląska". We wtorek powiedział PAP, że najbliższymi kwestiami organizacyjnymi, które przed nim staną, będą remonty - dostosowujące siedzibę "Śląska" w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie do współczesnych wymogów, a także przypadająca w 2013 r. 60. rocznica powstania zespołu.

"Chciałbym ugruntować też programy, którymi zespół +Śląsk+ dysponuje, chciałbym doprowadzić je do stanu nieco lepszego, niż do tej pory były eksploatowane. Chcę w ludzi tchnąć nowego ducha i zapalić ich do pracy" - zadeklarował Cierniak. Zaznaczył też, że zespół będzie poszukiwał nowych odbiorców, próbował docierać do dzieci, młodzieży. "To są bardzo ważne rzeczy, kwestie edukacyjne to są te elementy działalności instytucji, które będę chciał bardzo mocno rozwijać" - dodał.

Zbigniew Cierniak ma 40 lat, jest członkiem rady powiatowej struktury PO w Katowicach. Urodzony w Zbrosławicach (Śląskie), pierwsze szlify artystyczne zdobywał w zabrzańskim chórze młodzieżowym "Resonans con tutti". Krótko pracował w Filharmonii Śląskiej. Dołączył do chóru "Śląska" w 1992 r. - po ogólnopolskim naborze przeprowadzonym po powrocie do zespołu jego twórcy prof. Stanisława Hadyny.

W zespole Cierniak był śpiewakiem i tancerzem, w drugiej połowie lat 90. - solistą. W 1997 r. został powołany przez prof. Hadynę na stanowisko inspektora chóru, a dwa lata później - na funkcję organizatora pracy artystycznej. Trzy lata temu zaczął zajmować się marketingiem i promocją "Śląska", a przez ostatnie dwa lata był wicedyrektorem zespołu.

W ostatnim czasie m.in. Cierniak inicjował i podtrzymywał kontakty z zagranicznymi impresariatami, w ub. roku przygotował udział zespołu w targach artystycznych w Szanghaju oraz w Nowym Jorku. Według jego pomysłu "Śląsk" działa na rzecz rozwoju turystyki kulturalnej w regionie. W ub. roku zespół stał się członkiem Śląskiej Organizacji Turystycznej i promuje woj. śląskie na międzynarodowych imprezach.

Od 1999 r. zespołem kierował Adam Pastuch, który przejął tę funkcję po śmierci legendarnego twórcy i wieloletniego szefa "Śląska" - prof. Stanisława Hadyny. Przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi poprzedni zarząd regionu - o co starał się ówczesny wicemarszałek z SLD - podjął uchwałę, by wystąpić do ministra kultury o zgodę na przedłużenie jego umowy o pracę bez konkursu, do 2015 r.

Nowy, wyłoniony po wyborach zarząd PO-RAŚ (już bez SLD) anulował tę decyzję i zdecydował się na konkurs. Jak podkreślali przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, konkurs "zawsze pozwala wszystkim kandydującym na to, aby wytężyli swoje siły, aby tchnęli coś nowego w działania zespołu". Wskazywali, że kandydaci będą zobligowani, by "przedstawić nowe pomysły dotyczące rozwoju zespołu".

W obronie dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Adama Pastucha stanęła m.in. Rada Programowa zespołu "Śląsk", list otwarty w tej sprawie napisali także czterej znani śląscy dziennikarze. Podkreślali oni zasługi Pastucha dla zespołu, a także fakt, że na swojego następcę wskazał go sam prof. Hadyna.

Kadencja Pastucha upłynęła 31 grudnia. Do czasu powołania nowego dyrektora jego obowiązki pełni były dyrektor Centrum Sztuki w Bytomiu oraz Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach Tomasz Janikowski. Kadencja Zbigniewa Cierniaka zakończy się 31 maja 2016 r.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał 1 lipca 1953 r. Od początku jego siedziba mieści się w Koszęcinie. Zespół prezentuje folklor śląski; w jego repertuarze są także polskie pieśni i tańce oraz opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej.(PAP)

mtb/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz