Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
immunitet poselski
18.09.2012 16:40

Zbigniew Ziobro znów apeluje o zniesienie immunitetów

Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro ponowił apel do szefów wszystkich ugrupowań parlamentarnych o poparcie zmian w konstytucji w celu zniesienia immunitetów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

*Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro ponowił apel do szefów wszystkich ugrupowań parlamentarnych o poparcie zmian w konstytucji w celu zniesienia immunitetów. Zapowiedział, że w najbliższym czasie prześle list w tej sprawie do partyjnych liderów. *

Ziobro po raz pierwszy wystosował apel o zniesienie immunitetów pod koniec lipca. Projekt zmiany konstytucji SP zmierza do całkowitej likwidacji immunitetów posłów, senatorów, sędziów i prokuratorów._ - Powinniśmy pokazać Polakom, że ani sędziowie, ani prokuratorzy, ani posłowie, ani senatorowie nie potrzebują szczególnej ochrony praworządnego państwa, jakim, zakładamy, jest Rzeczypospolita Polska. Będziemy się domagać zmiany w konstytucji, aby te immunitety zostały zlikwidowane.Państwo powinno w przypadku ludzi władzy działać z taką samą stanowczością, jak wobec zwykłego, szarego człowieka _ - mówił Ziobro podczas konferencji prasowej w Sejmie.

_ - Apel nabierze formy konkretnego listu do liderów pozostałych partii _ - zapowiedział. Ziobro zaznaczył, że działania wymiaru sprawiedliwości ws. Amber Gold uzasadniają zniesienie albo _ co najmniej ograniczenie _ immunitetów sędziowskich i prokuratorskich. Zdaniem Ziobry sędziowie i prokuratorzy powinni podlegać odpowiedzialności karnej.

Ziobro odniósł się też do wtorkowych posiedzeń Krajowej Rady Prokuratury i Krajowej Rady Sądownictwa. Krajowa Rada Prokuratorów zajmuje się wnioskiem prokuratora generalnego o zgodę na odwołanie Marzanny Majstrowicz, szefowej prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu, która odmówiła śledztwa w sprawie Amber Gold.

Prokuratura Rejonowa w Gdańsku-Wrzeszczu najpierw odmówiła śledztwa, po uchyleniu tej decyzji przez sąd postępowanie umorzyła (to także zostało uchylone); następnie zawieszono dochodzenie i zwlekano z jego odwieszeniem. Ostatecznie śledztwo w lipcu tego roku przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa ma z kolei zająć się wnioskiem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina o _ dyscyplinarkę _ dla szefa gdańskiego sądu Ryszarda Milewskiego. To pokłosie sprawy, którą opisała _ Gazeta Polska Codziennie _. Jak podała gazeta, 6 września do Milewskiego zadzwonił mężczyzna podający się za asystenta szefa kancelarii premiera; Milewski miał m.in. mówić, że może dostosować termin posiedzenia sądu ws. zażalenia na aresztowanie Marcina P., prezesa Amber Gold.

_ - Oba gremia (KRP i KRS - PAP) debatują nad sprawą honoru polskiego wymiaru sprawiedliwości. Ich decyzja będzie rzutować na postrzeganie polskich sądów i prokuratur. Nie może być zgody na stawianie pod znakiem zapytania prawa do odwołania szefa prokuratury, który odpowiada za brak działań tego organu na przestrzeni kilku lat. Nie może być zgody na stawianie jakichkolwiek znaków zapytania co do zasadności odwołania prezesa sądu, który udowodnił, że nie tylko nie jest godzien pełnić funkcji prezesa sądu okręgowego, ale i nie jest godzien nosić togi sędziowskiej _ - mówił Ziobro.

Zgodnie z art. 235 konstytucji, projekt o zmianie ustawy zasadniczej może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (92), Senat lub prezydent. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów (307) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Czytaj więcej w Money.pl
Juro pokażą swojego kandydata na premiera Jesienna ofensywa programowa będzie głównym tematem obrad zarządu krajowego oraz klubu parlamentarnego Solidarnej Polski, które zbierają się dziś po południu w Kutnie.
Posłowie opuszczają Ziobrę. Gdzie przejdą? Bartosz Kownacki i Mariusz Orion Jędrysek wystąpili z klubu Solidarnej Polski.
Ziobro chce zmieniać konstytucję. Chodzi o... Solidarna Polska niebawem przedstawi projekt zmiany konstytucji zmierzający do likwidacji immunitetów.
Tagi: immunitet poselski, immunitety, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz