Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zbiorniki na stacjach paliw muszą spełniać bardziej surowe normy

0
Podziel się:

Od początku roku zbiorniki na stacjach paliw muszą być wyposażone w
urządzenia kontrolno-pomiarowe sygnalizujące wycieki paliwa do gruntu i wód gruntowych. Urząd
Dozoru Technicznego skontrolował już kilkaset stacji - ok. 20 proc. z nich nie spełniało tych norm.

Od początku roku zbiorniki na stacjach paliw muszą być wyposażone w urządzenia kontrolno-pomiarowe sygnalizujące wycieki paliwa do gruntu i wód gruntowych. Urząd Dozoru Technicznego skontrolował już kilkaset stacji - ok. 20 proc. z nich nie spełniało tych norm.

Wiceprezes UDT Przemysław Ligenza podczas piątkowej konferencji prasowej mówił, że modernizacja zbiorników paliwowych jest konieczna ze względu na wejście w życie rozporządzenia resortu gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.

W celu przypomnienia zainteresowanym o konieczności dostosowania zbiorników, UDT w minionym roku przeprowadził kontrolę tych stacji, które jeszcze nie dokonały modernizacji. Jak mówił Ligenza, na 19,5 tys. zarejestrowanych zbiorników (m.in. na stacjach paliwowych) ok. 10 proc. nie spełniało nowych norm, a ich właściciele otrzymali protokół inspekcyjny z wpisem o konieczności ich modernizacji, jeśli chcą nadal je eksploatować.

Jak wskazał wiceszef Urzędu, podczas ubiegłorocznych kontroli największy odsetek stacji, których właściciele nie dokonali jeszcze modernizacji zbiorników, odnotowano w regionie podległym lubelskiemu oddziałowi UDT (powyżej 20 proc.). Najlepiej wypadły regiony podległe oddziałom: bydgoskiemu, krakowskiemu i tarnowskiemu (poniżej 10 proc.).

"Pamiętajmy, że to mogą być decyzje o charakterze biznesowym, gdyż część stacji świadomie nie modernizowało zbiorników, bowiem zdecydowało o zakończeniu działalności z początkiem tego roku" - powiedział Ligenza.

Dodał, że od początku tego roku inspektorzy UDT prześwietlili już kilkaset stacji paliw (głównie tych, do których wcześniej były zastrzeżenia), aby sprawdzić, czy zbiorniki spełniają nowe normy. Okazało się, że ok. 20 proc. z nich tego nie robi; w efekcie UDT wydał w ich przypadku decyzje wstrzymujące eksploatację. Ponadto UDT przekazywał informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa odpowiednim służbom (m.in. prokuraturze oraz Urzędowi Regulacji Energetyki). (PAP)

rbk/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)