Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zbiory Muzeum Archidiecezjalnego w depozycie w Muzeum Śląskim

0
Podziel się:

Zbiory sztuki sakralnej zgromadzone w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach
będzie można oglądać na stałej ekspozycji w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, której budowa dobiega
właśnie końca.

Zbiory sztuki sakralnej zgromadzone w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach będzie można oglądać na stałej ekspozycji w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, której budowa dobiega właśnie końca.

W środę w Katowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i dyrektor Muzeum Śląskiego Dominik Abłamowicz podpisali umowę o przekazaniu zbiorów w depozyt.

"Oddajemy to, co mamy najcenniejszego, bo dajemy przede wszystkim sztukę gotycką. Chcemy, żeby była łatwiej i szerzej dostępna, chcemy także pokazać piękno śląskiego gotyku szerszej publiczności. Jestem przekonany, że przekazanie tego depozytu na pewno będzie służyło dobru wspólnemu, także sprawie Śląska, a to nasza wspólna sprawa" - powiedział abp Skworc.

"To nawiązanie do tradycji, do pamięci, bo te wartości - jestem przekonany - są bliskie i Kościołowi katolickiemu, i nam - ludziom kultury, nam - Polakom" - dodał dyrektor Muzeum Śląskiego.

Zbiory będzie można oglądać na wyodrębnionej ekspozycji poświęconej sztuce sakralnej Górnego Śląska w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, która ma zostać otwarta w czwartym kwartale 2014 r.

Jak poinformował dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. Leszek Makówka, jest to ok. 70 obiektów, przede wszystkim rzeźb, są wśród nich też obrazy i witraż. Najstarsze pochodzą z przełomu XIV i XV w. "Lista obiektów, które zostaną przekazane nie jest jeszcze do końca zamknięta - być może jeszcze ją rozszerzymy" - powiedział ks. Makówka.

Umowa opiewa na 25 lat, z możliwością skrócenia lub przedłużenia przez obie strony. Za zachowanie eksponatów w obecnym stanie ma odpowiadać Muzeum Śląskie, natomiast o granty i dotacje na restaurację oba muzea mają występować wspólnie.

W ocenie sygnatariuszy umowy, przejęty depozyt istotnie rozszerzy walory planowanych ekspozycji poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska. Zbuduje bardziej kompletny obraz duchowości Górnego Śląska i dziedzictwa Kościoła katolickiego na tym terenie.

Jak podkreślano podczas środowej uroczystości, przez podpisanie umowy historia zatoczyła koło. W okresie przedwojennym pierwszy dyrektor Muzeum Śląskiego, powołanego do życia ustawą Sejmu Śląskiego z 23 stycznia 1929 r., Tadeusz Dobrowolski penetrował i gromadził zasoby sztuki kościelnej na terenie Górnego Śląska. Część kupował dla Muzeum Śląskiego, inne decyzją Kurii Biskupiej od 1938 r. były przekazywane do jego zbiorów w charakterze kościelnego depozytu, pozostając własnością poszczególnych parafii.

Wraz z nastaniem wojny i po zniszczeniu przez hitlerowców w 1941 r. nowo wzniesionego gmachu Muzeum Śląskiego zbiór uległ rozproszeniu. Po zakończeniu wojny jego ocalała część była przechowywana w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. W 1980 r. zasadniczy trzon przedwojennej kolekcji sztuki sakralnej został przekazany do zbiorów otwartego Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach.

W nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, wzniesionej m.in. dzięki zaangażowaniu środków z Unii Europejskiej, po latach zawirowań i podziału kolekcja znów będzie zaprezentowana w całości. (PAP)

lun/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)