Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZBP: w lipcu br. Polacy zastrzegli ponad 10 tys. dokumentów

0
Podziel się:

W lipcu tego roku Polacy zastrzegli 10 tys. 122 dokumenty w Systemie
Dokumenty Zastrzeżone - wynika z danych Związku Banków Polskich. Bankowcy przypominają, że w razie
utraty dokumentów lub kart płatniczych należy ten fakt bezzwłocznie zgłosić w banku.

W lipcu tego roku Polacy zastrzegli 10 tys. 122 dokumenty w Systemie Dokumenty Zastrzeżone - wynika z danych Związku Banków Polskich. Bankowcy przypominają, że w razie utraty dokumentów lub kart płatniczych należy ten fakt bezzwłocznie zgłosić w banku.

"Z danych, jakimi dysponujemy, wynika, że w okresie wakacyjnym z reguły odnotowujemy zwiększoną liczbę zastrzeganych dokumentów i co roku poziom ten się utrzymuje - 10 tys. dokumentów miesięcznie" - powiedział PAP koordynator Kampanii Informacyjnej Dokumenty Zastrzeżone Grzegorz Kondek.

Dane potwierdzają tę tezę. W okresie od stycznia do maja br. liczba zastrzeganych dokumentów wyniosła średnio 8,5 tys. sztuk miesięcznie, w czerwcu i lipcu było to już po ok. 10 tys. zastrzeżeń. Większą liczbę zastrzeżeń zaobserwowano także w pierwszych tygodniach sierpnia.

"Zdecydowana większość nowych zgłoszeń w Systemie Dokumenty Zastrzeżone dotyczy dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy, bo to one w praktyce służą do potwierdzania tożsamości przy dokonywaniu czynności prawnych" - wskazał Kondek.

Jak tłumaczył, każdego dnia dokonuje się milionów operacji, takich jak wpłaty i wypłaty pieniędzy z kont bankowych, przelewy, zakładanie rachunków, zawieranie umów o kredyt czy pożyczkę. "Niemal w każdym przypadku wymagane jest potwierdzenie tożsamości osoby zlecającej wykonanie takiej operacji. Zagubienie lub utrata któregokolwiek z dokumentów tożsamości może mieć przykre konsekwencje dla prawowitego właściciela, zwłaszcza że sposobów na wykorzystanie cudzej tożsamości jest wiele i wciąż pojawiają się nowe" - zaznaczył Kondek.

Ekspert poinformował, że utracone dokumenty mogą posłużyć np. do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat, kradzieży wypożyczonego samochodu, a nawet do zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów.

"Po utracie dokumentów należy jak najszybciej dokonać zastrzeżenia w banku. Samo zgłoszenie na policji nie wystarczy, tym bardziej, że brak jest podstaw prawnych do przyjęcia zgłoszenia np. o zagubieniu, bo nie jest to przestępstwo. Tymczasem w Systemie DZ przyjmowane jest każde zastrzeżenie - niezależnie od powodu utraty dokumentu" - podkreślił.

Do najważniejszych dokumentów potwierdzających tożsamość, a które w momencie utraty należy zastrzec, należą: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, książeczka marynarska.

Dodatkowe informacje dotyczące bankowego systemu zastrzegania dokumentów znajdują się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl. (PAP)

rbk/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)