Notowania

wiadomości
15.03.2011 11:54

Zdjęcia polskich noworodków w instalacji Boltanskiego

Jeden z najważniejszych artystów świata Christian Boltanski wykorzystał w swej najnowszej instalacji zdjęcia noworodków z Polski. Artysta swą pracę zaprezentuje na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki, która 4 czerwca rozpocznie się w Wenecji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jeden z najważniejszych artystów świata Christian Boltanski wykorzystał w swej najnowszej instalacji zdjęcia noworodków z Polski. Artysta swą pracę zaprezentuje na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki, która 4 czerwca rozpocznie się w Wenecji.

W swej najnowszej instalacji, której nadał tytuł "Przypadek", Christian Boltanski zgromadził setki zdjęć noworodków oraz osób zmarłych. Każde zdjęcie pociął poziomo na trzy części, które następnie wymieszał ze sobą metodą komputerową. Przypadkowe kompozycje twarzy będą pojawiać się w ciągłym ruchu na ogromnych ekranach wyposażonych w guzik. Po naciśnięciu guzika, obraz się zatrzyma.

Pomysł instalacji przyszedł artyście do głowy podczas jego wizyty w Polsce w 2001 roku.

"Wpadła mi wtedy w ręce +Gazeta Wyborcza+ z ogłoszeniami o narodzinach dzieci. To były ogromne dodatki pełne zdjęć. Te ogłoszenia i ich szczególna forma były dla mnie bardzo inspirujące" - powiedział PAP Christian Boltanski.

To nie pierwszy raz, gdy artysta porusza temat nieprzewidywalności życia ludzkiego. Poprzednia instalacja Boltanskiego "Personne", wystawiona w ub. roku w paryskim Grand Palais, również mówiła o przypadkowości.

"Temat przypadku jest dla mnie szczególnie interesujący i fascynujący, tym bardziej, jeśli chodzi o przypadek związany z narodzinami. Na to, że tutaj jesteśmy, nie mieliśmy najmniejszego wpływu. Instalacja "Personne" również poruszała ten temat. Różnicą polega na tym, że wtedy chodziło o przypadek związany ze śmiercią, a teraz mówię zaś o przypadku związanym z narodzinami - chodzi o coś bardziej optymistycznego" - tłumaczy artysta PAP.

Christian Boltanski to jeden z najważniejszych współczesnych artystów świata. Wystawia na całym świecie, jest znany i ceniony również w Polsce. Ma 67 lat. Mieszka i tworzy w Paryżu. Jego działalność artystyczna, skupia w sobie wiele dyscyplin: fotografię, teatr, Ready-made. Najczęściej jednak wykorzystuje fragmenty rzeczywistości będące świadectwami konkretnych osób.

Biennale w Wenecji to odbywająca się co dwa lata wystawa sztuki współczesnej. Tegoroczna 54. Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji została zatytułowana "ILLUMInazioni". Kuratorką wystawy jest pochodząca ze Szwajcarii Bice Curiger, dziennikarka, współzałożycielka i redaktor naczelna magazynu "Parkett", dyrektor wydawnicza należącego do londyńskiej Tate Gallery pisma "TATE ETC." Wystawa gromadzi prace 82 artystów z całego świata. Pawilony wystawiennicze będą otwarte dla zwiedzających od 4 czerwca do 27 listopada 2011.

Z Paryża Magda Dziubińska (PAP Life)

dziu/ tom/

Więcej w serwisie PAP Life www.paplife.pl/demo

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz