Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdjęcia prac więźniów Auschwitz na wystawie w synagodze w Nowym Jorku

0
Podziel się:

Ekspozycja "Forbidden Art", złożona z fotografii 20 dzieł sztuki ze zbiorów
Muzeum Auschwitz, wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów niemieckich obozów,
otwarta została w nowojorskiej synagodze Park East - podało w czwartek Muzeum.

Ekspozycja "Forbidden Art", złożona z fotografii 20 dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum Auschwitz, wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów niemieckich obozów, otwarta została w nowojorskiej synagodze Park East - podało w czwartek Muzeum.

"Sztuka była wyrazem zachowania ludzkiej godności, źródłem nadziei, ale także sposobem dokumentacji. To wszystko w obozie było całkowicie zabronione. Dziś te rysunki są dla nas nie tylko lekcją człowieczeństwa, ale też niezwykle mocnym świadectwem, dziedzictwem i zobowiązaniem na przyszłość" - powiedział podczas otwarcia cytowany w komunikacie przekazanym PAP dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński.

Autorami oryginałów są między innymi Zofia Stępień, Halina Ołomucka, Stanisława Panasowa-Stelmaszewska, Józef Szajna, Franciszek Jaźwiecki, Włodzimierz Siwierski, Mieczysław Kościelniak, Peter Edel, Josef Sapcaru, a także artyści anonimowi, którzy nie przeżyli niewoli. Ich dzieła sfotografował Michał Dziewulski.

Jak podkreślił rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel zwiedzający zobaczą głównie rysunki dokumentujące obozową rzeczywistość, ale także przykłady sztuki będącej ucieczką od niej. Są sceny z funkcjonowania obozu, karykatury i portrety więźniów, ale także bajki pisane przez więźniów dla swoich dzieci. "Jest bransoleta ze scenami z getta łódzkiego, która została odnaleziona w pobliżu komory gazowej na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau, oraz figurka diabła wykonana w Auschwitz I, która służyła do przenoszenia nielegalnej korespondencji więźniów" - powiedział.

Reprodukcje zostały umieszczone w drewnianych panelach wystawowych, które nawiązują do architektury obozowych baraków. Każdej pracy towarzyszy komentarz historyczny oraz fragmenty archiwalnych relacji.

Ekspozycja jest prezentowana w Stanach Zjednoczonych od sierpnia ubiegłego roku. Zwiedzający mogli ją zobaczyć w galerii Polskiej Misji w Orchard Lake w stanie Michigan, a także w Detroit, Chicago, Los Angeles i Las Vegas.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

szf/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)