Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdjęcia z czasów stanu wojennego na wystawie w Poznaniu

0
Podziel się:

Zdjęcia dokumentujące wydarzenia i przebieg stanu wojennego oglądać można od
soboty w Poznaniu na wystawie "Poznańska opozycja demokratyczna w obiektywie Jana Kołodziejskiego
grudzień 1981 - sierpień 1983". Zdjęcia prezentowane są w budynku Odwachu.

Zdjęcia dokumentujące wydarzenia i przebieg stanu wojennego oglądać można od soboty w Poznaniu na wystawie "Poznańska opozycja demokratyczna w obiektywie Jana Kołodziejskiego grudzień 1981 - sierpień 1983". Zdjęcia prezentowane są w budynku Odwachu.

Jan Kołodziejski dokumentował wydarzenia stanu wojennego od pierwszych dni po jego ogłoszeniu. Na wystawie prezentowane są fotografie wykonane od grudnia 1981 do 31 sierpnia 1983. Jak powiedział PAP autor zdjęć, w tym czasie posługiwał się prostym aparatem smiena.

"Ten aparat miał tę zaletę, że można było go schować do kieszeni. Widziałem osoby, które próbowały fotografować mając aparat na wierzchu. Kończyło się to dla nich zatrzymaniem, dlatego ja nie pokazywałem się z aparatem. Robiłem zdjęcie, chowałem aparat i szybko zmieniałem miejsce. Mój aparat to była smiena 6 - ponoć z takim samym Gagarin poleciał w kosmos" - powiedział.

Jan Kołodziejski fotografował m.in. demonstracje organizowane w Poznaniu po wprowadzeniu stanu wojennego. Jak mówił, robieniu zdjęć na demonstracjach zawsze towarzyszył mu silny stres.

"Za każdym razem miałem poczucie zagrożenia, czy gdzieś obok nie czają się esbecy, czy już nie biegnie ZOMO i mnie za chwilę nie zamkną. Bałem się bicia i tego, że mogą zapałować. Mogli mnie też oskarżyć o szpiegostwo" - powiedział.

Także w sobotę w Poznaniu odbyła się prezentacja albumu "Poznańska opozycja demokratyczna 1981-1989 w obiektywie Jana Kołodziejskiego" autorstwa Jana Kołodziejskiego i Barbary Fabiańskiej.

Jan Kołodziejski wstąpił do Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego w 1980 roku. Do 1989 roku dokumentował działalność poznańskiej opozycji demokratycznej. W tym czasie zrobił ponad 4 tysiące zdjęć.

Robił zdjęcia m.in.podczas wizyty Jana Pawła II w Poznaniu w 1983 roku, zdjęcia poznaniaków podczas wizyty Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 i kampanii wyborczej poznańskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w 1989 roku.

Organizatorami wystawy są Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych i poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)

rpo/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)