Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdjęcie Walentynowicz na tle zrujnowanej stoczniowej hali trafi do muzeum

0
Podziel się:

Zdjęcie legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz wykonane na
tle zrujnowanej hali Stoczni Gdańskiej, autorstwa gdańskiego fotografika Michała Szlagi, trafi jako
depozyt do Muzeum Narodowego w Gdańsku.

*Zdjęcie legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz wykonane na tle zrujnowanej hali Stoczni Gdańskiej, autorstwa gdańskiego fotografika Michała Szlagi, trafi jako depozyt do Muzeum Narodowego w Gdańsku. *

Fotografię "Anna Proletariuszka" przekaże w niedzielę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Władze miasta kupiły zdjęcie od autora w ubiegłym roku.

"Chcemy, żeby to zdjęcie wzbogaciło funkcjonującą w Muzeum Narodowym galerię sztuki współczesnej" - powiedziała w piątek PAP dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury, Anna Czekanowicz-Drążewska.

Zdjęcie słynnej suwnicowej Stoczni Gdańskiej im. Lenina zostało wykonane w 2004 r. Walentynowicz stoi ubrana w płaszcz, podpierając się laską, w zrujnowanej formierni na terenie dawnego wydziału K-2 gdańskiej stoczni.

Fotografia "Anna Proletariuszka" jest kolekcjonerskim egzemplarzem autorskiej odbitki z numerem jeden. Zdjęcie ma format 110 na 166,5 cm.

"Anna Proletariuszka" należy do serii portretów stoczniowców, będących częścią wieloletniego projektu Szlagi o roboczym tytule "Stocznia Gdańska". W ramach tego przedsięwzięcia fotografik rejestruje zmiany na terenach postoczniowych.

Michał Szlaga ma 35 lat, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jako artysta fotografik pracuje dla takich magazynów jak "Przekrój", "Newsweek Polska" i "Twój Styl". W 2007 r. zdobył pierwsze nagrody w kategoriach "Architektura" i "Ludzie" w konkursie fotograficznym International Photo Awards.

Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 r. w Równem na Wołyniu (obecnie Ukraina). W 1950 r. rozpoczęła pracę w Stoczni Gdańskiej jako spawaczka. W 1966 r. z uwagi na kłopoty zdrowotne przekwalifikowała się na suwnicową. W końcu lat 70. zaangażowała się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. 7 sierpnia 1980 r. na pięć miesięcy przed emeryturą została zwolniona z pracy. Przywrócenie jej do pracy było pierwszym żądaniem stoczniowców podczas historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej, który wybuchł 14 sierpnia 1980 r.

W 2006 r. Walentynowicz została odznaczona Orderem Orła Białego. Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem wraz z delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W wypadku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. (PAP)

rop/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)