Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdrojewski: digitalizacja jest sprawą fundamentalną

0
Podziel się:

Temat digitalizacji, rozwoju zasobów cyfrowych jest sprawą fundamentalną. Bez
digitalizacji nie ma przyszłości kultury - powiedział Bogdan Zdrojewski, otwierając w piątek w
Krakowie spotkanie ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.

Temat digitalizacji, rozwoju zasobów cyfrowych jest sprawą fundamentalną. Bez digitalizacji nie ma przyszłości kultury - powiedział Bogdan Zdrojewski, otwierając w piątek w Krakowie spotkanie ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.

Oprócz szefa polskiego resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego, w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie udział wzięli: minister kultury Republiki Czeskiej Alena Hanakova, minister kultury Republiki Słowackiej Marek Mad'aric oraz sekretarz stanu ds. parlamentarnych w Ministerstwie Zasobów Ludzkich Węgier Andras Doncsev. Ministrowie rozmawiali m.in. o wyzwaniach, dobrych praktykach i perspektywach współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej w ramach digitalizacji.

"W dzisiejszych czasach, mówiąc o rozwoju kultury, o tworzeniu strategii i polityki kulturalnej, temat digitalizacji, upowszechniania i rozwoju zasobów cyfrowych jest sprawą fundamentalną. Ośmielę się nawet powiedzieć, że bez digitalizacji nie ma przyszłości kultury" - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Zapewnił, że od kilku lat polskie ministerstwo kultury konsekwentnie prowadzi działania wspierające ten obszar polityki kulturalnej. "Namacalnym tego efektem jest moja decyzja o powołaniu pięciu narodowych centrów kompetencji, które zajmują się sprawami digitalizacji. Są to: Narodowy Instytut Audiowizualny, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Biblioteka Narodowa i Narodowe Archiwum Cyfrowe" - przypomniał.

Zdaniem Zdrojewskiego cyfryzacja rozumiana jako rozwój i upowszechnianie zasobów kulturowych, a zatem spełnianie oczekiwań społecznych, to zadanie długoterminowe, kosztowne i wymagające współpracy z wieloma podmiotami: instytucjami, organizacjami środowiskowymi i osobami prywatnymi.

"Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że równolegle do dyskusji na temat upowszechniania toczy się dyskusja na temat wolności zasobów, czyli na temat prawa autorskiego i dostosowania go do wymogów +świata cyfrowego+. Dlatego też, w mojej ocenie, przez najbliższe lata problemy w kontekście digitalizacji będą dotyczyły nie tylko technologii i kwestii znalezienia środków na te działania, ale także tematu praw autorskich oraz licencji wieloterytorialnych" - zwrócił uwagę Zdrojewski.

Minister zauważył też, że istotnym zadaniem, które stoi zarówno przed polskim rządem, ale też przed rządami krajów Grupy Wyszehradzkiej jest "dyskusja nad nową perspektywą finansową na lata 2014-20, w ramach której duże środki finansowe mogą zostać przeznaczone na wspieranie projektów cyfrowych, digitalizacyjnych oraz na rozwój +społeczeństwa cyfrowego+".

Uczestnicy spotkania podsumowali działalność Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w latach 2012/13. Poznali również wyniki konferencji eksperckiej V4 "Budowanie Potencjału Kulturowego - Digitalizacja i Udostępnianie Dziedzictwa", zorganizowanej przez MKiDN oraz Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie 13-14 lutego br.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim - wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Ideą utworzenia Grupy była intensyfikacja współpracy w zakresie budowy demokratycznych struktur państwowych oraz wolnorynkowej gospodarki, a w perspektywie - uczestnictwo w procesie integracji europejskiej.

Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy prezydenci Polski Lech Wałęsa, Czechosłowacji - Vaclav Havel i premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej; Grupa stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE.

Przewodnictwo pełnione w Grupie trwa rok, a jego program przyjmowany jest przez premierów państw wyszehradzkich. Od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska.(PAP)

agz/ wos/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)