Notowania

kultura
09.07.2009 16:31

Zdrojewski: kultura wkrótce będzie liderem absorpcji środków europejskich

Kultura stanie się liderem absorpcji środków europejskich. Wynika to zarówno z tempa prowadzenia procedur, jak i planowanego krótkiego okresu jego realizacji - przekonywał w czwartek w Katowicach szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kultura stanie się liderem absorpcji środków europejskich. Wynika to zarówno z tempa prowadzenia procedur, jak i planowanego krótkiego okresu jego realizacji - przekonywał w czwartek w Katowicach szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał tego dnia umowę na finansowanie Śląskiej Internetowej Biblioteki Zbiorów Zabytkowych, spotkał się też z twórcami i organizatorami kultury, z którymi rozmawiał m.in. o wykorzystaniu środków europejskich.

"Chciałbym, by pod koniec września kultura pod względem absorpcji środków europejskich była liderem w Polsce. Na koniec czerwca ministerstwo kultury wykonało prawie 700 proc. planu tego okresu w zakresie zawieranych umów. (...) Jesteśmy pierwsi, którzy przepychają wnioski w zakresie kultury w Komisji Europejskiej" - wskazał.

Jak wyjaśniał, wszystkie wnioski o dofinansowanie z podpisanymi już umowami będą realizowane w okresie od 2,5 do 3 lat. To oznacza, że resort kultury w 2012 r. będzie kończył większość projektów finansowanych z puli na lata 2007-2013. Dlatego minister jest przekonany, że kulturze uda się uzyskać "pozycję wzorowego lidera absorpcji środków europejskich".

Zdrojewski przypomniał, że zachęcał wszystkich dobrych beneficjentów, nawet nie do końca przygotowanych, by wystartowali w konkursie rozstrzygniętym na początku tego roku. Dodał, że w środę zakończył rozmowy z minister rozwoju regionalnego, skutkiem których na listę projektów kluczowych trafiły również niektóre wnioski, które wcześniej stanęły do konkursu, a nie uzyskały akceptacji.

W takiej sytuacji znalazł się m.in. projekt budowy nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Nowy gmach tej uznanej orkiestry ma kosztować 160 mln zł i powstać w centrum Katowic, obok Spodka, na terenie zlikwidowanej kopalni "Katowice".

W pobliżu zaplanowano też budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego i nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Katowice ubiegały się o unijne środki na NOSPR, jednak pod koniec ub. roku okazało się, że z powodów formalnych - braku planu zagospodarowania przestrzennego - wniosek został odrzucony na wstępnym etapie weryfikacji w MSWiA.

Choć miasto tłumaczyło, że nie można było go przygotować przed rozstrzygnięciem międzynarodowego konkursu na koncepcję budynku, odwołanie odrzucono. W czwartek Zdrojewski mówił, że "jest przekonany", że projekt nowej siedziby NOSPR przed końcem lipca trafi na listę projektów kluczowych - umowa mogłaby zostać wtedy podpisana we wrześniu, a budowa - ruszyć wiosną 2010 r.

Perspektywy unijnego dofinansowania zyskał już w ten sposób inny - wcześniej odrzucony projekt. Kontynuacja modernizacji zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, w którym swoją siedzibę ma Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" dostanie 25 mln zł - z 40 mln zł potrzebnych. Na potrzeby powstającego tam Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej od 2001 r. wydano już 31 mln zł.

Zdrojewski przekonywał, że wpisanie takich - wcześniej odrzuconych w konkursach - przedsięwzięć na listę projektów kluczowych będzie też korzystne podczas ich zatwierdzania przez Komisję Europejską. "Powiemy, że te projekty (...), spełniły warunki jakości, natomiast ze względów formalnych, takiego czy innego błędu, nie znalazły się w obszarze projektów pokonkursowych" - wskazał.

Minister zaznaczył również, że taki mechanizm skróci czas rozpatrywania ewentualnych odwołań - jako, że każdy konkurs może być teraz zaskarżany do Naczelnego Sądu Administracyjnego, co może oznaczać utratę wielu miesięcy na realizację projektów. (PAP)

mtb/ ls/ jbr/

Tagi: kultura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz