Notowania

polska
26.11.2009 16:11

Zdrojewski: Polska liderem absorpcji środków z UE na kulturę

Polska jest obecnie liderem pod wzlędem wykorzystania środków z UE na kulturę - powiedział w czwartek dziennikarzom w Białymstoku minister kultury Bogdan Zdrojewski. Minister wizytował budowę gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska jest obecnie liderem pod wzlędem wykorzystania środków z UE na kulturę - powiedział w czwartek dziennikarzom w Białymstoku minister kultury Bogdan Zdrojewski. Minister wizytował budowę gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki.

"Wszystko wskazuje na to, że Opera Podlaska - po Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu - będzie drugim w Europie projektem ze wszystkich krajów, który zostanie zaakceptowany przez Komisję Europejską" - powiedział minister Zdrojewski. Dodał, że potwierdzenie tej decyzji Polska ma otrzymać w lutym 2010 roku. "Będzie to rzeczywiście oznaczało, iż Polska potwierdza, iż jest liderem absorpcji europejskich środków na kulturę" - powiedział.

Zdrojewski przypomniał, że ogółem z UE na kulturę przeznaczonych zostanie w obecnym okresie programowania ponad 6 mld euro, z czego na Polskę przypada 1,2 mld euro.

Zdrojewski przyznał, że co do budowy opery w Białymstoku było dużo różnych wątpliwości; oceniano, że przedsięwzięcie jest ryzykowne ze względu na koszty, tempo pracy, skalę trudności. Przyznał zarazem, że ryzyko budowy bez akceptacji Komisji Europejskiej "opłacało się".

Pytany o przyszłe utrzymanie nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdy zostanie już oddany do użytku, Zdrojewski powiedział, że jest zawarte porozumienie ramowe w tej sprawie z marszałkiem województwa. Mówił, że resort jest zainteresowany wspieraniem tej placówki poprzez finansowanie konkretnych celów i przedsięwzięć, choć podkreślił, że z finansowania podmiotowego "się nie wycofa".

Wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski powiedział, że od początku pomyślano, że opera będzie placówką impresaryjną, co oznacza, że powinna być tańsza w utrzymaniu niż tradycyjna placówka ze stałym zespołem.

Zdrojewski dodał, że w związku z przebudowywanym obecnie całym systemem finansowania przedsięwzięć operowych, może być tak, że w 2012 roku powstanie w tej dziedzinie system europejski. Oznaczałby on, że także opery zagraniczne byłyby wystawiane w Białymstoku. Trzeba byłoby wtedy ponieść jedynie koszty przeniesienia takiej opery, a nie jej produkcji. "Może to też oznaczać, że w Białymstoku pojawią się najlepsze opery świata" - dodał Zdrojewski.

Opera i Filharmonia Podlaska mają być gotowe w 2011 roku. Trwają prace przy elementach ze szkła, wkrótce ma się rozpocząć sadzenie zieleni, która będzie stanowić naturalną, żywą, zewnętrzną elewację gmachu. Budowa gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, autorstwa prof. Marka Budzyńskiego, będzie kosztować ponad 200 mln zł. Z UE ma pochodzić 100,6 mln zł.(PAP)

kow/ tot/ mag/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz