Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdrojewski: rola państwa w obszarze kultury jest niezbywalna

0
Podziel się:

O niezbywalnej odpowiedzialności państwa w obszarze kultury oraz o potrzebnie
edukacji artystycznej mówił podczas inauguracji 67. roku akademickiego PWST im. Ludwika Solskiego w
Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

O niezbywalnej odpowiedzialności państwa w obszarze kultury oraz o potrzebnie edukacji artystycznej mówił podczas inauguracji 67. roku akademickiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Jak ocenił, odpowiedzialność państwa obejmuje trzy obszary kultury.

Po pierwsze, dziedzictwo narodowe. "W tej sferze nie ma możliwości zastąpienia państwa przez sponsorów prywatnych. One wspierają, ale nie są w stanie zastąpić państwa" - stwierdził Zdrojewski.

Po drugie, infrastruktura, czyli - jak powiedział minister - odpowiedzialność państwa za gmachy, budynki, obiekty, w których odbywają się zajęcia i wykłady, ale też wydarzenia artystyczne.

Trzecim obszarem kultury, za które państwo ponosi odpowiedzialność, jest edukacja artystyczna i kulturalna, która - zdaniem ministra - przez wiele lat była lekceważona, zarówno jeśli chodzi o rozwój kompetencji artystycznych odbiorców sztuki, jak i w sferze edukacji samych artystów.

"Na szczęście ten czas mamy za sobą dzięki fantastycznym pedagogom i zapotrzebowaniu, które zostało zbudowane, i pomimo niżu demograficznego jest ogromne zainteresowanie studiowaniem nie tylko tu, w szkole teatralnej, ale także w akademiach muzycznych i akademiach sztuk pięknych" - powiedział Zdrojewski.

"Wyobraźmy sobie, że mamy uczelnię teatralną w Waszyngtonie, gdzie profesorami są: Meryl Streep, Dustin Hoffman czy Robert de Niro. Nie ma takiej uczelni! A w Polsce jest, jest prof. Globisz, Trela, Stuhr" - mówił minister. "Są wybitni aktorzy z ogromnym doświadczeniem i pozytywnymi emocjami, którymi chcą się dzielić nie przez rok, dwa, ale wiele, wiele lat" - zaznaczył Zdrojewski.

Wyjaśnił, że jest obecny na inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Solskiego w Krakowie ze względu na szacunek, jakim ją darzy, i ze względu na jej dorobek. "W ministerstwie kultury myślenie o adresie tej uczelni jest stałe, towarzyszy nam każdego dnia. Jakakolwiek potrzeba z tych ścian będzie płynęła na Krakowskie Przedmieście, zawsze będzie słyszana" - zapewnił.

W tym roku naukę w krakowskiej PWST oraz jej filiach w Bytomiu i we Wrocławiu rozpocznie 106 nowych studentów. "Na jedno miejsce w PWST przypada średnio 30 osób" - powiedziała podczas inauguracji rektor uczelni prof. Ewa Kutryś. (PAP)

bko/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)