Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdrojewski: sporo środków marnuje się w kulturze

0
Podziel się:

W dziedzinie kultury musi obowiązywać zasada, że resort wspiera to, co
oryginalne, indywidualne, niepowtarzalne - uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski. Według niego,
choć w Polsce przeznacza się wciąż za mało pieniędzy na kulturę, to sporo środków na ten cel się
marnuje.

W dziedzinie kultury musi obowiązywać zasada, że resort wspiera to, co oryginalne, indywidualne, niepowtarzalne - uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski. Według niego, choć w Polsce przeznacza się wciąż za mało pieniędzy na kulturę, to sporo środków na ten cel się marnuje.

Minister spotkał się w czwartek w Kielcach z ludźmi kultury na terenie Bazy Zbożowej, w ramach cyklu "Mapa Kultury". Baza to poprzemysłowe obiekty na ulicy Zbożowej w Kielcach, m. in. hale i garaże, które władze miasta przekazały stowarzyszeniom twórczym i artystom.

Minister zauważył, że "często dając środki na administrację, dach, ogrzewanie czy oświetlenie uważamy, że dajemy na kulturę". "Może być tak, że wydane środki () zamiast na aktywność artystyczną, idą na utrzymanie ścian i budynków" - mówił Zdrojewski.

Zdaniem ministra, inwestycje kulturalne w Polsce były często bardzo kosztowne, a ich realizacja trwała zbyt długo; często były także nieefektywne z punktu widzenia możliwości prowadzenia działalności artystycznej. "W pierwszej kolejności moim zadaniem jest efektywne zarządzanie środkami inwestycyjnymi" - podkreślił Zdrojewski.

"Inwestycja musi być dla kogoś, dla określonego środowiska; także to środowisko musi być w stanie wykorzystać pieniądze wpakowane w przedsięwzięcie we właściwy sposób - powiedział. - Nie będzie wspierania przedsięwzięcia, za którym nie ma odpowiedzialności za finał" - wskazał. Dodał, że nie uzyskują ministerialnego wsparcia "przedsięwzięcia inwestycyjne dla samej inwestycji".

Zdrojewski zapowiedział, że będzie wspierał projekty inwestycyjne o lżejszej formie, gdzie większość budżetu będzie pochłaniała działalność artystyczna. Obiecywał także wsparcie dla projektów podobnych do kieleckiej Bazy Zbożowej czy starej gazowni w Bytomiu - z teatrem tańca.

Minister podkreślił, że każda instytucja kultury, która jest wspierana ze środków publicznych, musi mieć obowiązkowo program dla dzieci. "Trzeba pamiętać, że instytucje artystyczne, szanując dziecko, będą miały dorosłego widza, wykształconego, wrażliwego i bogatego w różnego rodzaju doświadczenia artystyczne" - zauważył.

Zdrojewski deklarował także współpracę z prezydentami miast i marszałkami województw w dziedzinie wsparcia tych projektów kulturalnych, które będą promować samorządy. Minister chce równoważyć to wsparcie poprzez dofinansowanie innych przedsięwzięć, ale tylko takich, które mają eksperymentalny charakter albo budują nowy mechanizm w kulturze.(PAP)

ban/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)