Notowania

wiadomości
18.06.2012 16:41

Zdrojewski zaakceptował kandydaturę Słobodzianka na szefa Dramatycznego

Minister kultury Bogdan Zdrojewski pozytywnie zaopiniował kandydaturę dramatopisarza, reżysera, krytyka teatralnego Tadeusza Słobodzianka na dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie. Słobodzianek ma objąć stanowisko 1 października.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister kultury Bogdan Zdrojewski pozytywnie zaopiniował kandydaturę dramatopisarza, reżysera, krytyka teatralnego Tadeusza Słobodzianka na dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie. Słobodzianek ma objąć stanowisko 1 października.

O zgodę na powołanie Tadeusza Słobodzianka na dyrektora Teatru Dramatycznego zwróciła się w maju do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Wyraziłem taką zgodę kilkadziesiąt godzin temu" - powiedział PAP w poniedziałek Zdrojewski.

30 września kończy się kadencja obecnego dyrektora Teatru Dramatycznego Pawła Miśkiewicza.

Program Słobodzianka zakłada m.in. połączenie trzech warszawskich scen: Laboratorium Dramatu, Teatru Na Woli i Teatru Dramatycznego w instytucję znajdującą się pod jednym kierownictwem. Przyszły dyrektor zapowiada także, że nie będzie redukował zatrudnienia w zespole artystycznym trzech scen. Ma także prezentować różne nurty dramaturgii współczesnej: od eksperymentu poprzez adaptacje dramaturgiczne wybitnej literatury współczesnej do klasyki światowej w nowych przekładach na językjęzyk polski.

Decyzja władz Warszawy o powierzeniu dyrekcji Teatru Dramatycznego Tadeuszowi Słobodziankowi spotkała się z krytyką części środowiska artystycznego. "W ostatnim roku czy dwóch, arogancja władz samorządowych w Warszawie osiągnęła monstrualne rozmiary" - powiedziała w maju Agnieszka Holland w radiu TOK FM komentując decyzję.

Także zarząd Związku Artystów Scen Polskich negatywnie zaopiniował zamiar powołania przez władze Warszawy Tadeusza Słobodzianka na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego. W swoim stanowisku władze związku podkreślają, że nie chodzi o osobę Słobodzianka, ale o niejasny tryb wyłaniania kandydata.

Słobodzianek jest dramatopisarzem, reżyserem, krytykiem teatralnym. Był współzałożycielem Teatru Wierszalin. Od 2003 r. prowadzi warszawskie Laboratorium Dramatu - teatr i ośrodek badawczy wspierający współczesną dramaturgię. Debiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci pt. "Historia o żebraku i osiołku". Jest autorem m.in. dramatów: "Car Mikołaj", "Prorok Ilja", "Merlin. Inna historia". Od 2010 r. jest dyrektorem warszawskiego Teatru na Woli.

Wielokrotnie nagradzany, w 2010 r. otrzymał prestiżową Nagrodę Literacką Nike za dramat "Nasza klasa" osnuty na historii mordu Żydów w Jedwabnem. (PAP)

agz/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz