Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdzisław Hensel powołany na Kanclerza PAN

0
Podziel się:

Zdzisław Hensel, były wiceminister edukacji, m.in. w rządzie Marka Belki i
Kazimierza Marcinkiewicza, został powołany na stanowisko Kanclerza Polskiej Akademii Nauk. Powołał
go premier Donald Tusk na wniosek prezesa PAN prof. Michała Kleibera.

*Zdzisław Hensel, były wiceminister edukacji, m.in. w rządzie Marka Belki i Kazimierza Marcinkiewicza, został powołany na stanowisko Kanclerza Polskiej Akademii Nauk. Powołał go premier Donald Tusk na wniosek prezesa PAN prof. Michała Kleibera. *

O powołaniu na tę funkcje z dniem 1 lutego 2011 r. na kadencję 2011-2014 poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Hensel jest pierwszym Kanclerzem PAN. Funkcję tę wprowadziły uchwalone w ubiegłym roku ustawy: o Polskiej Akademii Nauk oraz przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki. Kanclerz odpowiada za gospodarkę finansową Akademii.

Zdzisław Hensel ma 64 lata, urodził się w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Warszawskiej. Doktoryzował się na Wydziale Mechanicznym Wojskowej Akademii Technicznej w 1979 r.

W 1972 roku rozpoczął pracę w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN, z którym był związany do 1997 roku. W 1997 r. został doradcą Sekretarza Naukowego PAN, a następnie prezesa PAN. W latach 1998-2003 był szefem kancelarii PAN.

Od 2003 r. związany był z resortem edukacji. Pracował na stanowisku dyrektora gabinetu politycznego ministrów edukacji: Krystyny Łybackiej i Mirosława Sawickiego. Następnie był podsekretarzem stanu w ministerstwie edukacji w rządach: Marka Belki, Kazimierza Marcinkiewicza i bardzo krótko w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Odpowiadał m.in. za naukę, szkolnictwo wyższe, finanse i pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej.

Jest członkiem Komitetu Metalurgii Starożytnej UNESCO oraz jednym z założycieli Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Muzealnych. (PAP)

dsr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)