Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamach
24.01.2010 13:41

ZEA: Bin Laden przyznał się do próby zamachu nad Detroit

# dochodzą cytaty; opinia obserwatorów i rzecznika MSZ Izraela #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą cytaty; opinia obserwatorów i rzecznika MSZ Izraela #

24.01. Dubaj (PAP/AFP,AP) - Przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden wziął odpowiedzialność za nieudaną próbę wysadzenia nad Detroit 25 grudnia amerykańskiego samolotu. W nagraniu audio wyemitowanym w niedzielę przez katarską telewizję Al-Dżazira zagroził też nowymi atakami na USA.

"Przesłanie dostarczone wam poprzez samolot bohaterskiego wojownika Umara Faruka Abdulmutallaba było potwierdzeniem poprzednich przesłań nadanych przez bohaterów z 11 września (2001 r.)" - oznajmił bin Laden, wymieniając nazwisko Nigeryjczyka, który próbował dokonać zamachu nad Detroit.

Dodał, że ataki Al-Kaidy będą kontynuowane tak długo, jak długo USA popierają Izrael. "Ameryka nie będzie marzyć o bezpieczeństwie, dopóki my nie będziemy go mieli naprawdę w Palestynie" - oznajmił.

Agencja Associated Press pisze, że nie ma możliwości potwierdzenia, czy głos na nagraniu należy do Bin Ladena, jednak przypomina on wcześniejsze przypisywane mu nagrania.

Zauważa też, że w ciągu ostatniego roku przesłania szefa Al-Kaidy koncentrowały sie na losie Palestyńczyków. Niektórzy obserwatorzy uważają, że to akcentowanie bliskich stosunków izraelsko-amerykańskich ma na celu zmniejszenie popularności prezydenta USA Baracka Obamy na Bliskim Wschodzie po tym, jak zapowiedział on wycofanie się USA z Iraku.

Rzecznik MSZ Izraela Andy Dawid ocenił, że w najnowszym nagraniu bin Laden "nie powiedział niczego nowego".

Próby zamachu w samolocie z Amsterdamu do Detroit dokonał Nigeryjczyk, który próbował zdetonować na pokładzie maszyny ładunek wybuchowy. W śledztwie ustalono, że działał na zlecenie Al-Kaidy w Jemenie. (PAP)

awl/ itm/

5533243 arch.

Tagi: zamach, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz