Notowania

wiadomości
13.07.2012 09:10

Zenon i Akinmusire zagrają w sobotę na Warsaw Summer Jazz Days

Saksofonista Miguel Zenon i trębacz Ambrose Akinmusire wystąpią w sobotę w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W warszawskiej SOHO Factory zaprezentuje się również projekt YouMe Project - Young Musicians play Europe.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Saksofonista Miguel Zenon i trębacz Ambrose Akinmusire wystąpią w sobotę w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W warszawskiej SOHO Factory zaprezentuje się również projekt YouMe Project - Young Musicians play Europe. *

Ambrose Akinmusire to niespełna 30-letni trębacz, który już od 18 roku życia występuje z takimi muzykami jak Joe Henderson, Steve Coleman, Wayne Shorter i Herbie Hancock. Podczas studiów w nowojorskiej Manhattan School of Music, koncertował z pianistą Vijayem Iyerem, San Francisco Collective i grupą Mingus Big Band. W 2007 roku zdobył pierwszą nagrodę na konkursie jazzowym im. Theloniousa Monka. W tym samym roku wydał swój pierwszy album "Prelude...to Cora". Kolejny krążek, "When the Heart Emerges Glistening", znalazł się na drugim miejscu rankingu 20 najlepszych płyt roku brytyjskiego magazynu "Jazzwise". Akinmusire wystąpił w tym roku na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa w Bielsku-Białej.

Miguel Zenon to pochodzący z Puerto Rico saksofonista, łączący w swojej twórczości wpływy muzyki ludowej swojego kraju z amerykańskim jazzem. Po ukończeniu studiów na prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie i przeprowadzce do Nowego Jorku, w 1998 roku zaczął współpracować m.in. z Charliem Hadenem, Davidem Sanchezem, the Village Vanguard Orchestra i the Mingus Big Band. Jako lider, ma na swoim koncie sześć albumów; ostatni, "Alma Adentro" składa się z interpretacji utworów najwybitniejszych portorykańskich kompozytorów.

"YouMe Project to międzynarodowe przedsięwzięcie, mające na celu rozwój nowych muzycznych kierunków, wywodzących się z jazzu, muzyki współczesnej i tradycyjnej" - powiedział PAP Mariusz Adamiak, organizator festiwalu. W projekt zaangażowane są trzy instytucje: Percentomusica (Włochy), International Association of School of Jazz (Holandia) oraz Fundacja Jazzarium. Szkolenie ma pomóc młodym artystom w zwiększeniu ich kreatywności poprzez łączenie jazzu z muzyką elektroniczną i tradycyjną. Warsztaty poprowadzili amerykańscy muzycy: Ralph Alessi, Jim Black i Mark Helias. Podczas sobotniego koncertu w SOHO Factory, publiczności zaprezentują się młodzi muzycy, uczestnicy warsztatów jazzowych z Polski, Włoch i Holandii.

Festiwal Warsaw Summer Jazz Days zakończy się 29 lipca koncertem Melody Gardot w Sali Kongresowej. (PAP)

pj/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz