Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żeromski i majonez - kielecka akcja promocyjna

0
Podziel się:

Grupa artystyczna Łódź Kaliska podejmie się wykreowania Stefana Żeromskiego
na gwiazdę literatury popularnej. Zgodnie z projektem, chce wypromować pisarza m.in. przy pomocy
majonezu kieleckiego - ikony rynkowego sukcesu Kielecczyzny.

Grupa artystyczna Łódź Kaliska podejmie się wykreowania Stefana Żeromskiego na gwiazdę literatury popularnej. Zgodnie z projektem, chce wypromować pisarza m.in. przy pomocy majonezu kieleckiego - ikony rynkowego sukcesu Kielecczyzny.

"Stylizowane propozycje plastyczne artystów z Łodzi zaprezentowane zostaną 12 sierpnia na wystawie" - zapowiada Sylwia Rybacka z Muzeum Narodowego w Kielcach. Placówka ta otrzymała na realizację projektu "Żeromski dla odmiany" 60 tys. zł z Ministerstwa Kultury.

Łódzcy artyści stworzą wielkoformatowe serigrafie, czyli druki na płótnie. Będą to wariacje na temat portretu Stefana Żeromskiego, wykonane metodą twórcy światowego pop artu - Andy Warhola. Natomiast przez odwzorowanie opakowania majonezu kieleckiego plastycy nawiążą do słynnej puszki zupy campbell i butelki coca-coli. Warhol "uświęcał" wprowadzając w obszar sztuki tego rodzaju banalne produkty opatrzone dobrze znanymi znakami firmowymi i zarazem prowadził swoistą grę ze społeczeństwem konsumpcyjnym. Artyści z Łodzi Kaliskiej zamierzają zaś doprowadzić do +spotkania+ reprezentanta sztuki wysokiej - Stefana Żeromskiego ze zwykłym, powszednim przedmiotem - słoikiem majonezu.

"Stefan i majonez" to jedna z trzech części projektu "Żeromski dla odmiany". W ramach tego przedsięwzięcia, w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego - oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach - we wrześniu rozpocznie się program edukacyjny dla młodzieży "(Nie)wygodna szkoła", a w październiku odbędzie się forum edukatorów, czyli cykl spotkań poświęcony życiu i twórczości pisarza, adresowany do uczniów i nauczycieli.

Projekt przewiduje ponadto powstanie strony internetowej Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego i bloga, w którym uczniowie będą mogli pisać dzienniki.

W opinii Rybackiej, wszystkie te zamierzenia są szansą na spopularyzowanie postaci autora "Ludzi bezdomnych", odświeżenie jego wizerunku i przybliżenie dotychczas mało znanych listów, dzienników i publicystyki pisarza.

Neoawangardową grupę artystyczną Łódź Kaliska tworzą: Marek Janiak, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogórski.(PAP)

mch/ abe/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)