Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zespół ds. wolnego rynku z Gowinem o deregulacji

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja po spotkaniu członków zespołu z ministrem sprawiedliwości
#

# dochodzi informacja po spotkaniu członków zespołu z ministrem sprawiedliwości #

15.03. Warszawa (PAP) - O deregulacji, uwalnianiu gospodarki oraz zamianach dotyczących wymiaru sprawiedliwości rozmawiali w czwartek wieczorem z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem członkowie parlamentarnego zespołu ds. wolnego rynku.

Szef zespołu Michał Jaros (PO) powiedział PAP po spotkaniu, że głównym tematem rozmowy z Gowinem była kwestia ułatwienia dostępu do 49 zawodów regulowanych, co na początku marca zapowiedział minister. "W spotkaniu wzięli udział posłowie, którzy są członkami zespołu ds. wolnego rynku, w związku z tym my te deregulacje, idące w kierunku wolnego rynku, popieramy i tutaj nie było żadnego głosu sprzeciwu" - podkreślił poseł PO.

"Utwierdzaliśmy pana ministra w tym przekonaniu, żeby deregulował tak, by jak najwięcej zawodów została włączona w te plany" - dodał.

Według szefa zespołu ds. wolnego rynku, posłowie prosili Gowina o doprecyzowanie różnych kwestii dotyczących otwarcia zawodów regulowanych. "Deregulacja dotycząca niektórych zawodów budzi kontrowersje, więc pan minister próbował wyjaśnić to nam - rzecz dotyczyła głównie zarządców i pośredników sprzedaży nieruchomości, a także taksówkarzy" - relacjonował Jaros.

Zadeklarował też, że członkowie zespołu są gotowi wesprzeć Gowina w projekcie deregulacji. "Chcemy być też wsparciem dla pana ministra - wychodzić do ludzi i tłumaczyć te zmiany. Jesteśmy na to otwarci, nie chcemy zostawić pana ministra samego z tymi zmianami" - zaznaczył Jaros.

Na początku marca Gowin zaprezentował transzę pierwszych 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380), do których dostęp ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. Dalsze plany obejmują deregulację państwowych wymogów dostępu do kolejnych około 200 profesji. Mają być jeszcze dwie transze, liczące po około sto zawodów: pierwszą resort chce przedstawić do końca lipca, a drugą - do końca listopada.

Czwartkowe spotkanie zespołu z Gowinem dotyczyło również zmian dotyczących wymiaru sprawiedliwości oraz zmian w gospodarce. "Minister Gowin mówił też o różnych innych kwestiach, związanych z uwalnianiem gospodarki, wolnym rynkiem. My zadawaliśmy również pytania dotyczące resortu, którym zarządza pan minister, m.in. o sądy. Pan minister mówił o nagrywaniu rozpraw sądowych, o publicznej dostępności tych zapisów" - powiedział Jaros.

Zespół ds. wolnego rynku ma w planach kolejne spotkanie z Gowinem, które ma się odbyć po wakacjach, po tym jak szef resortu ogłosi kolejny pakiet zawodów, które obejmie deregulacja. Pod koniec marca posłowie mają rozmawiać z kolei z ministrem w kancelarii premiera Adamem Jasserem. W planach są też spotkania m.in. z przedstawicielami Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Wcześniej w czwartek Jaros poinformował na konferencji prasowej, że zespół ds. wolnego rynku zawarł porozumienie z Fundacją Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) w celu upraszczania polskiego prawa.

FOR został założony w marcu 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza. Na stronie internetowej fundacji zaznaczono, że zasadniczym celem FOR jest "zwiększenie obywatelskiego zaangażowania w polskim społeczeństwie na rzecz propozycji, które sprzyjają szybkiemu i stabilnemu rozwojowi kraju".

Jaros podkreślił, że zespół parlamentarny ma współpracować z Forum w ramach projektu www.UlepszPrawo.pl. Zaznaczył, że na tej stronie internetowej znajdzie się ankieta, za pomocą której przedsiębiorcy będą mogli przekazywać informacje o przepisach utrudniających im prowadzenie działalności. Jak zaznaczył prezes FOR Paweł Dobrowolski, projekt ma pomóc polskim przedsiębiorcom m.in. rozwiązywać problemy z urzędami.

Według Jarosa do zespołu w ostatnich dniach dołączyli Przemysław Wipler (PiS) oraz Patryk Jaki (Solidarna Polska), którzy poszerzyli grono wiceprzewodniczących.

Jaki poinformował, że dołączył do zespołu, ponieważ uważa, iż wolny rynek jest ideą, o którą warto walczyć. "Zespół ma na celu rozwiązywanie problemów przedsiębiorców. Chcę dołożyć do tego swoją cegiełkę" - powiedział. Jego zdaniem skład zespołu świadczy o tym, że w niektórych kwestiach posłowie potrafią się zjednoczyć i działać ponad partyjnymi podziałami. (PAP)

mkr/ pż/ eaw/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)