Notowania

budowa
09.12.2009 16:10

Zespół Dżem wesprze koncertem budowę hospicjum w Katowicach

Dżem - najbardziej uznana polska grupa blues rockowa - wesprze budowę nowej siedziby Hospicjum Cordis w Katowicach. Połączony z aukcją koncert zespołu, z którego cały dochód zasili budżet trwających od czerwca prac, odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 14 grudnia, w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dżem - najbardziej uznana polska grupa blues rockowa - wesprze budowę nowej siedziby Hospicjum Cordis w Katowicach. Połączony z aukcją koncert zespołu, z którego cały dochód zasili budżet trwających od czerwca prac, odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 14 grudnia, w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca.

Nowy gmach hospicjum ma kosztować 11,8 mln zł. Powinien być gotowy pod koniec przyszłego roku. Hospicjum wciąż gromadzi pieniądze na ten cel. Dżem - jak mówią członkowie grupy - chętnie wspomoże to przedsięwzięcie.

"To była obopólna inicjatywa. Zawsze pod koniec roku graliśmy koncerty charytatywne. Nie myśleliśmy jednak, że ten występ zostanie przygotowany z takim rozmachem. Obawiałem się, że nie uda się sprzedać wszystkich biletów-cegiełek, tymczasem zostało jeszcze tylko kilkadziesiąt sztuk" - mówił w środę dziennikarzom basista zespołu Benedykt "Beno" Otręba.

Występ Dżemu poprzedzi aukcja, w której będzie mógł wziąć udział każdy z blisko dwóch tysięcy uczestniczących w koncercie fanów. Licytowane będą m.in. spotkanie z zespołem po koncercie, statyw i mikrofon z logo Dżemu, komplet bombek choinkowych z autografami muzyków oraz grafiki, wykonane przez nieżyjących już podopiecznych hospicjum.

Wolontariuszka Hospicjum Cordis Joanna Piróg poinformowała, że na aukcji znajdą się też przedmioty związane ze znanymi politykami i artystami, m.in. pióro szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i kalendarz z jego dedykacją, parasol z podpisami Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego czy grafika Jerzego Dudy-Gracza.

Osoby zaangażowane w działalność Hospicjum Cordis sprawują opiekę w domach chorych od 1990 r. Cztery lata później Społeczne Towarzystwo Hospicjum Cordis uruchomiło w Mysłowicach pierwszy w Polsce południowej oddział stacjonarny dla chorych umierających z powodu choroby nowotworowej. Obecnie dysponuje on 15 łóżkami, które nie wystarczają na zapewnienie opieki wszystkim potrzebującym.

Pod koniec 2007 r. władze hospicjum podpisały z katowickim magistratem umowę dotyczącą zaadaptowania na potrzeby placówki budynku dawnego szpitala w Katowicach-Janowie. W czerwcu tego roku hospicjum wydzierżawiło budynek na 20 lat i zaczęło prace dostosowujące go do potrzeb podopiecznych.

Na 18 grudnia zaplanowano otwarcie części ambulatoryjnej budynku nowego hospicjum, gdzie znajdą się też pomieszczenia terapeutyczne i rehabilitacyjne. Koszt inwestycji wyniósł ponad 2,3 mln zł, które hospicjum pokryło z własnych środków, odpisów z 1 proc. podatku oraz wsparcia wolontariatu.

Na marzec przyszłego roku planowane jest rozpoczęcie drugiego etapu inwestycji, dzięki której kosztem ponad 9,4 mln zł Hospicjum Cordis wzbogaci się o około 30 miejsc dla dzieci i dorosłych. Blisko 8 mln zł z tej kwoty władze placówki chcą pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Reszta będzie pochodzić ze środków własnych hospicjum.

"Niesamowite, jak szybko posuwają się prace przy budowie nowej siedziby hospicjum. To świadczy o tym, że pasja, którą mają w sobie wolontariusze, jest najlepszym motorem do wszelkiego działania" - ocenił Otręba.

Dżem został założony w 1973 r. w Katowicach przez braci Benedykta i Adama Otrębów, Pawła Bergera i Aleksandra Wojtasika. Wkrótce dołączył do nich charyzmatyczny Ryszard Riedel, który do 1994 r. był wokalistą zespołu. Pracę w zespole utrudniało mu jednak uzależnienie od narkotyków i alkoholu. W Dżemie zastępowali go inni wokaliści, w maju 1994 r. został usunięty z zespołu. Zmarł 30 lipca 1994 roku.

Najsłynniejsze utwory zespołu to m.in. "Cegła", "Whisky", "Skazany na bluesa", "Niewinni i ja", "Wehikuł czasu", "Sen o Wiktorii", "Naiwne pytania". Oprócz braci Otrębów aktualny skład stanowią: Zbigniew Szczerbiński (perkusja), Jerzy Styczyński (gitara), Janusz Borzucki (klawisze) i Maciej Balcar (wokal).(PAP)

toe/ mab/ ls/ jbr/

Tagi: budowa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz