Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zespół "Dzieci Płocka" zbiera pieniądze dla dzieci z japońskiego Miyagi

0
Podziel się:

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" rozpoczął zbiórkę pieniędzy na
rzecz najmłodszych mieszkańców japońskiego z regionu Miyagi poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi
i tsunami.

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" rozpoczął zbiórkę pieniędzy na rzecz najmłodszych mieszkańców japońskiego z regionu Miyagi poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi i tsunami.

Jak poinformował w piątek PAP dyrektor zespołu Tadeusz Milke, zebrane pieniądze mają sfinansować pobyt w Polsce dzieci z prefektury Miyagi, które na skutek kataklizmu zostały osierocone, a także wesprzeć odbudowę jednej z tamtejszych szkół.

Na ogólnopolską zbiórkę pieniędzy, która będzie trwała rok, "Dzieci Płocka" otrzymały zgodę MSWiA. Akcję koordynuje powołany w tym celu Komitet Kansha (w jęz. japońskim kansha oznacza wdzięczność). Wpłat pieniędzy można dokonywać na specjalny numer konta Komitetu Kansha: 50 1500 1618 1216 1004 8021 0000 (z dopiskiem: "dla ofiar trzęsienia ziemi w Japonii").

"Mamy informację, że podczas trzęsienia ziemi i tsunami około 70 dzieci w regionie Miyagi zostało całkowicie osieroconych, straciło oboje rodziców. Wierzę, że podczas zbiórki uda się zgromadzić potrzebne fundusze, by dzieci te, które przeżyły tragedię, zaprosić do Polski, na przykład na pobyt wakacyjny. Chcemy też uczestniczyć w odbudowie wybranej przez władze lokalne Miyagi placówki oświatowej, która uległa zniszczeniu" - powiedział PAP Milke. Dodał, że motywującym hasłem akcji jest: "Przyjaźń silniejsza niż tsunami".

W ramach zbiórki pieniędzy odbywać się będą koncerty na terenie całego kraju, prowadzona będzie również sprzedaż płyty CD, na której znajdują się nagrania średniowiecznej pieśni "Gaude Mater Polonia" w wykonaniu japońskiego chóru "Cosmos" z Kobe oraz piosenki japońskie w wykonaniu zespołu "Dzieci Płocka". "Tych piosenek nauczyła nasz zespół Kayo Takase, która przez ostatnie dwa lata pracowała z nami jako wolontariuszka" - wyjaśnił Milke. Dodał, że Takase wyjechała z Polski do Japonii przed trzęsieniem ziemi i tsunami, które dotknęły ten kraj na początku marca i szczęśliwie przeżyła kataklizm.

"Mamy z Kayo kontakt. W ostatnim mailu pisała, że dom jej rodziny wygląda jak +dno rzeki+. Ponieważ Kayo jest pedagogiem, mamy nadzieję, że w ramach akcji, którą organizujemy, przyjedzie do Płocka wraz z dziećmi z jej rodzinnego regionu Miyagi" - powiedział Milke. Jak dodał, akcję na rzecz najmłodszych mieszkańców Miyagi wspiera prof. Stanisław Filipek, pracownik PAN, założyciel Komitetu Przyjaźni Japońsko-Polskiej, który w latach 1995 i 1996 zaprosił do Polski około 50 dzieci, które ucierpiały w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi w japońskim Kobe.

Milke przypomniał też, że jednym z piękniejszych epizodów w historii stosunków polsko-japońskich jest opieka, jaką Japończycy otoczyli polskie dzieci syberyjskie w latach 1920-22, a także wsparcie organizacji japońskich w przemiany gospodarczo-polityczne w Polsce po 1989 r.

Obchodzący w tym roku jubileusz 65-lecia Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Obecnie skupia ponad 500 dzieci. (PAP)

mb/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)