Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zespół "Istebna" laureatem Festiwalu Folkloru Górali Polskich

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Zespół Regionalny Istebna z Istebnej w Beskidzie Śląskim triumfował w
40. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu pod auspicjami 46. Tygodnia Kultury
Beskidzkiej - podał w czwartek bielski Regionalny Ośrodek Kultury.

Biała (PAP) - Zespół Regionalny Istebna z Istebnej w Beskidzie Śląskim triumfował w 40. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu pod auspicjami 46. Tygodnia Kultury Beskidzkiej - podał w czwartek bielski Regionalny Ośrodek Kultury.

W nagrodę Istebna otrzymała Złote Żywieckie Serce i 10 tysięcy złotych.

Zwycięski zespół rodowodem sięga schyłku XIX wieku. W 1897 roku istebnianie wystąpili przed cesarzem Austro-Węgier Franciszkiem Józefem I. Monarcha zachwycił się i zaprosił górali do Wiednia. Pojechali w 1908 roku i zaprezentowali program "Wesele górali istebniańskich". Obecnie podczas prezentacji konkursowej na TKB również przedstawili zwyczaje weselne. Zespół istniał już w 1933 roku. Wystąpił wówczas przed prezydentem Ignacym Mościckim.

"Srebrne Żywieckie Serce" i 8 tysięcy złotych jurorzy przyznali Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca "Nawojowiacy" z Nawojowej, a "Brązowe Żywieckie Serce" i 6 tysiące złotych Zespół Regionalny "Mszalniczanie" z Mszalnicy.

Zdobywcy Złotych i Brązowych Żywieckich Serc otrzymali również od jurorów zaproszenie do udziału w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Promocję na zakopiański festiwal otrzymali także: Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera" z Legnicy oraz Gminny Zespół "Watra" z Czarnego Dunajca.

Festiwal Folkloru Górali Polskich zakończyły we wtorek późnym wieczorem ostatnie występy konkursowe. Ogółem od soboty wystąpiły w nim blisko 30 zespołów.

  1. Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa do 9 sierpnia. TKB nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 roku w Wiśle. Był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta - Żywiec, Szczyrk, Maków Podhalański i Oświęcim. (PAP)

szf/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)