Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zespół "Koniaków" laureatem Festiwalu Folkloru Górali Polskich

0
Podziel się:

Zespół Regionalny "Koniaków" z Koniakowa w Beskidzie Śląskim został laureatem
42. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu pod auspicjami 48. Tygodnia Kultury
Beskidzkiej - ogłosiło w czwartek jury festiwalu.

Zespół Regionalny "Koniaków" z Koniakowa w Beskidzie Śląskim został laureatem 42. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu pod auspicjami 48. Tygodnia Kultury Beskidzkiej - ogłosiło w czwartek jury festiwalu.

W nagrodę zespół otrzymał "Złote Żywieckie Serce" i 10 tysięcy złotych.

Zespół Regionalny "Koniaków" z Koniakowa założyli w 1952 roku koronczarka Maria Gwarek oraz Michał Juroszek. Prezentuje muzykę, taniec i śpiew górali Beskidu Śląskiego. Odtwarza zwyczaje i obrzędy związane między innymi z weselem góralskim, oczepinami, mikołajami. Wykonuje tradycyjne tańce, charakterystyczne dla tego rejonu gór: łowiynziok, kołomajki, piłki, rejny, czy zbójnickie.

Beskidzkie zespoły całkowicie zdominowały tegoroczny festiwal; także pozostałe nagrody również przypadły zespołom z tych gór. "Srebrne Żywieckie Serce" i 8 tysięcy złotych jurorzy przyznali "Żywczanom" z Żywca (Beskid Żywiecki), zaś "Brązowe Żywieckie Serce" i 6 tysięcy złotych "Wierchom" z Milówki w Beskidzie Żywieckim.

Zdobywcy Złotych i Srebrnych Serc, a także zespół im. Ludwika Łojasa z Łopusznej w Gorcach, otrzymali od jurorów zaproszenie do udziału w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

W Festiwalu Folkloru Górali Polskich wystąpiło 21 zespołów. Reprezentowały niemal wszystkie grupy etnograficzne Karpat Polskich, z wyjątkiem Zagórzan, Górali Sądeckich - białych oraz Górali Orawskich.

Jurorzy podsumowując tegoroczny festiwal podkreślili bardzo wysoki poziom artystyczny. Zasugerowali, że powinno to zaowocować podwyższeniem puli nagród dla zespołów uczestniczących w najstarszym folklorystycznym Festiwalu podtrzymującym najbardziej archaiczne wartości kultury ludowej Karpat Polskich i regionów podgórskich.

Występy zespołów trwają nadal, nie tylko w Żywcu, ale i innych scenach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W Wiśle, w ramach Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, wystąpią między innymi zespoły z Czarnogóry, Rumunii i Meksyku, a także "Szczecinianie" ze Szczecina. W Szczyrku publiczność będzie oklaskiwała między innymi zespoły z Węgier i Czech oraz Zakopanego i Tarnowa, a w Makowie Podhalańskim z Turcji oraz Lipowej i Juszczyny. W Oświęcimiu wystąpią Bułgarzy, a także zespół z Łopusznej, który został wyróżniony podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich nominacją do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

W piątek w Jabłonkowie na Zaolziu (Czechy) rozpocznie się 64 Gorolski Święto. To największa w roku impreza, którą organizują Polacy z Zaolzia. Potrwa do niedzieli.

  1. Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa do 7 sierpnia. Nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 roku w Wiśle. Był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta - Żywiec, Szczyrk, Maków Podhalański i Oświęcim. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)