Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zespół Macierewicza przedstawi najnowsze ustalenia

0
Podziel się:

Debata miała odbyć się w Sejmie w ubiegłą środę. Została przełożona, ponieważ - według Macierewicza - pojawił się nowy, istotny materiał, który mówi o działaniach rządu Donalda Tuska.

Zespół Macierewicza przedstawi najnowsze ustalenia
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEKCZHWt

Juto eksperci zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej przedstawią najnowsze ustalenia oraz materiał dowodowy - poinformował Antoni Macierewicz (PiS). Na spotkanie nie przyjdą przedstawiciele zespołu Macieja Laska.

Debata miała odbyć się w Sejmie w ubiegłą środę. Została przełożona, ponieważ - według Macierewicza - _ pojawił się nowy, istotny materiał, który mówi o działaniach rządu Donalda Tuska _.

Podczas debaty referaty mają wygłosić eksperci zespołu, m.in.: dr Bogdan Gajewski, prof. Kazimierz Nowaczyk, prof. Wiesław Binienda, dr Chris Cieszewski oraz dr Grzegorz Szuladziński. W debacie mają uczestniczyć przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy, w tym szef PiS Jarosław Kaczyński. Głos zabierze też biegły sądowy lekarz Grażyna Przybylska-Wendt.

bEKCZHWv

_ Eksperci przedstawią swoje hipotezy, dorobek, a także materiał dowodowy, którym się posługiwali _ - zapowiedział we wtorek szef zespołu Antoni Macierewicz na konferencji w Sejmie. Opisał też niektóre wystąpienia. Według Macierewicza Binienda ma przedstawić najnowsze badania _ potwierdzające dotychczasowe tezy zespołu _. _ Tym razem są to analizy, które zostały włączone do międzynarodowego programu NASA i w jego ramach badane przez profesora Biniendę _ - zaznaczył.

Binienda dotychczas twierdził, że tezę o złamaniu skrzydła samolotu przez drzewo podważają niektóre zdjęcia skrzydła zrobione po katastrofie - zwracał uwagę na nieuszkodzone elementy mechaniczne wzdłuż jego krawędzi i zniszczone wnętrze. Prezentował też ekspertyzę dotyczącą tego, co powinno się dziać ze skrzydłem oraz z całym samolotem, gdyby z prędkością 270 km/h zderzył się z brzozą. Udowadniał, że skrzydło Tu-154M przecięłoby drzewo niezależnie od wysokości uderzenia.

Macierewicz zaprosił na środową debatę przedstawicieli działającego przy KPRM zespołu, którym kieruje Maciej Lasek, po to, aby _ przedstawili swój punkt widzenia _. _ Będą mieli zagwarantowaną dokładnie taką samą ilość czasu jak eksperci zespołu parlamentarnego, nikt nie będzie im przerywał _ - zapewnił.

Zadał też, posługując się zdjęciami wraku samolotu, pytania zespołowi Laska, które - jego zdaniem - wymagają odpowiedzi. _ Jaka siła doprowadziła do wywinięcia na zewnątrz obu burt (kadłuba samolotu - PAP)? _, _ Co doprowadziło do wywinięcia na zewnątrz blach na styku oderwania skrzydła od samolotu? _ - to niektóre z pytań szefa zespołu parlamentarnego.

bEKCZHWB

Pytany o zaproszenie Macierewicza Lasek powiedział PAP, że miejsce na naukową dyskusję nie jest u boku polityków, lecz na naukowych konferencjach, np. takiej, jaką zaproponował prezes PAN prof. Michał Kleiber. _ Przyczyny wypadku samolotu Tu-154M zostały już ustalone przez wyznaczoną do tego komisję. Osoby prezentujące inne hipotezy na temat przebiegu katastrofy, nie przedstawiają żadnych dowodów na ich potwierdzenie _ - podkreślił Lasek.

_ Poseł Antoni Macierewicz i jego zespół uprawiają polityczną grę, a naszym zadaniem jest bronienie dobrego imienia polskich instytucji państwowych i nauki. Nie możemy pozwolić w tę polityczną grę dać się wciągnąć _ - powiedział Lasek.

Zdaniem Laska Macierewicz nie ma żadnych dowodów na przedstawiane przez jego zespół hipotezy. _ Gdyby je miał, już dawno by je przedstawił na jednej ze swoich licznych konferencji albo przesłał je w jednym z wielu zawiadomień do prokuratury, o których informuje _ - ocenił Lasek.

Lasek po raz kolejny przypomniał, że mimo apeli eksperci zespołu parlamentarnego nie przedstawili materiałów źródłowych, na podstawie których formułują swoje tezy. We wrześniu zespół Laska wystosował ponawiany później apel, by zespół Macierewicza pokazał dowody na swoje teorie albo zakończył prace i przeprosił za to, że przez ponad trzy lata wprowadzał w błąd opinię publiczną.

bEKCZHWC

Czytaj więcej w Money.pl

bEKCZHWW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)