Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zespół "Równica" laureatem Grand Prix konkursu im. Dygacza

0
Podziel się:

Zespół "Równica" z Ustronia został laureatem Grand Prix XX Regionalnego
Konkursu Przeglądu Pieśni im. Adolfa Dygacza. Zmagania finałowe, w których wzięło udział ponad 80
wykonawców odbywały się w Piekarach Śląskich.

Zespół "Równica" z Ustronia został laureatem Grand Prix XX Regionalnego Konkursu Przeglądu Pieśni im. Adolfa Dygacza. Zmagania finałowe, w których wzięło udział ponad 80 wykonawców odbywały się w Piekarach Śląskich.

Od dwudziestu lat celem Przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. Przez dwa dni finałowych przesłuchań, przez scenę Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich przewinęło się 1300 uczestników Przeglądu oraz około 200 instruktorów, akompaniatorów i członków kapel. Przegląd w Piekarach był również ostateczną kwalifikacją do Finału Muzyki i Pieśni Stanisława Hadyny, który odbędzie się 13 czerwca w Czeskim Cieszynie.

Oceniające wykonawców jury brało pod uwagę dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, akompaniament, choreografię i ogólny wyraz artystyczny. Nie bez znaczenia był też strój ludowy oraz wykonanie utworów zamieszczonych w śpiewniku "Pieśni dla dzieci i młodzieży ze zbiorów profesora Adolfa Dygacza" .

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników jury postanowiło przyznać Grand Prix i statuetkę Szczyglika "Śląskiego Śpiewania" Dziecięcej Estradzie Regionalnej "Równica" z Ustronia. Do XV Finału Konkursu Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny, który odbędzie się w Czeskim Cieszynie zakwalifikowano dziewięciu wokalistów i solistów.

Organizatorem Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza jest Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski oraz samorządy miast i gmin, w których odbywają się eliminacje rejonowe i przegląd finałowy.

Patron konkursu Adolf Dygacz (1914-2004) był wybitnym muzykologiem, etnografem, badaczem i znawcą kultury śląskiej. Urodził się w Droniowicach k. Lublińca. Od 1946 r. mieszkał w Katowicach. Był pedagogiem i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Związany był m.in. z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną (obecnie Akademią Muzyczną) w Katowicach oraz Uniwersytetem Wrocławskim, a także Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk".

Dygacz przez całe swoje życie zbierał i opracowywał śląskie pieśni. Łącznie zebrał ich ok. 16,3 tys. Miał też pokaźną kolekcję unikatowych, ludowych instrumentów muzycznych. Zajmował się także badaniem obyczajów śląskich grup zawodowych, m.in. górników i hutników. Opisywał ich zwyczaje świąteczne i weselne, ale również obyczaje dnia codziennego - powiedzonka, anegdoty, a nawet wulgaryzmy.(PAP)

kon/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)