Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zespół "Śląsk" laureatem nagrody "Lux ex Silesia"

0
Podziel się:

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" został tegorocznym laureatem nagrody "Lux ex
Silesia" - "Światło ze Śląska", przyznawanej od 16 lat przez metropolitę katowickiego, arcybiskupa
Damiana Zimonia. Zespół to pierwszy zbiorowy laureat tego wyróżnienia w jego historii.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" został tegorocznym laureatem nagrody "Lux ex Silesia" - "Światło ze Śląska", przyznawanej od 16 lat przez metropolitę katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia. Zespół to pierwszy zbiorowy laureat tego wyróżnienia w jego historii.

Nagroda została wręczona w niedzielę podczas mszy w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla z z okazji Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego. Wzięli w niej udział m.in. rektorzy, nauczyciele i studenci wiodących w regionie uczelni wyższych.

Przyznawaną od 1994 r. nagrodę otrzymują ci, którzy w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Jak napisano w uzasadnieniu tegorocznej decyzji, "od początku zespół zyskał uznanie jako promotor śląskiej i polskiej kultury. +Śląsk+ poprzez liczne koncerty ukazuje uniwersalne przesłanie życia ludzkiego zapisanego w pieśniach i tańcach, budując w ten sposób mosty między kulturami i między ludźmi. To przesłanie jest przepełnione miłością do Boga i do człowieka".

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał 1 lipca 1953 r. Jego siedziba mieści się w zabytkowym zespole pałacowym w Koszęcinie. Jego założycielem i wieloletnim dyrektorem był prof. Stanisław Hadyna - kompozytor, dyrygent, literat, pedagog i twórca życia muzycznego.

Zespół prezentuje bogaty folklor śląski, w jego repertuarze są także polskie pieśni i tańce oraz opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. W siedzibie zespołu działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. Obecnie "Śląsk" tworzy ok. 120 artystów - tancerzy, chórzystów muzyków i pedagogów, o których dba 80-osobowa kadra pomocnicza.

Laureat "Lux ex Silesia" otrzymuje pamiątkową statuetkę. Dotąd odebrali ją m.in. kompozytor Wojciech Kilar, ordynariusz opolski abp Alfons Nossol, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, organista Julian Gembalski, b. marszałek Senatu August Chełkowski czy wybitni lekarze, profesorowie Kornel Gibiński i Franciszek Kokot.

Nazwa nagrody nawiązuje do postaci dominikanów św. Jacka i błogosławionego Czesława Odrowążów, o których mówiono w Krakowie "Ex Silesia Lux" - światło ze Śląska. Św. Jacek jest patronem Archidiecezji Katowickiej. (PAP)

mab/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)