Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zespół Wspierania Radia Maryja broni rozgłośni przed KRRiT

0
Podziel się:

Pochopna, niesprawiedliwa i niezgodna z rzeczywistością - taka, według
Zespołu Wspierania Radia Maryja, była dokonana przez KRRiT ocena audycji Radia Maryja. Według Rady
rozgłośnia wyemitowała treści dyskryminujące ze względu na narodowość.

*Pochopna, niesprawiedliwa i niezgodna z rzeczywistością - taka, według Zespołu Wspierania Radia Maryja, była dokonana przez KRRiT ocena audycji Radia Maryja. Według Rady rozgłośnia wyemitowała treści dyskryminujące ze względu na narodowość. *

Według Zespołu decyzja KRRiT oznacza powrót "do niechlubnej tradycji zachowań" Krajowej Rady z kilku wcześniejszych kadencji. Widoczne wówczas było "dyskryminowanie i nękanie naszej katolickiej rozgłośni" - oświadczył Zespół w komunikacie publikowanym na stronie internetowej Radia Maryja.

KRRiT wezwała Radio Maryja do zaniechania emisji audycji, które mogą zawierać treści dyskryminujące ze względu na narodowość po rozpatrzeniu skargi słuchacza. Dotyczyła ona dwóch audycji: z 13 marca 2011 roku z udziałem m.in. Jana Kobylańskiego, prezesa Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej oraz felietonu Stanisława Michalkiewicza z cyklu "Myśląc Ojczyzna" z 16 marca 2011 roku. Padły w nich m.in. słowa, że "dzisiaj w rządzie czy parlamencie Polaków prawdziwych nie ma nawet 30 proc." oraz że "muszą w Polsce rządzić Polacy, muszą rządzić w swojej ojczyźnie, w swoim kraju. Jak długo będą rządy, które nie są polskie, to będzie stale gorzej i gorzej".

Zespół Wspierania Radia Maryja oświadczył, że skardze radiosłuchacza KRRiT nadała "zadziwiająco wysoką rangę". Według Zespołu skarga dotyczyła "jedynie dwóch krótkich audycji", a zawartych w nich, "wyrwanych z kontekstu" zdań, które były podstawą stanowiska KRRiT "w żaden sposób nie można uznać za świadczące o +nierównym traktowaniu+ oraz o +dyskryminacji ze względu na narodowość+".

W uzasadnieniu Zespół stwierdza m.in., że przy ocenie spornych audycji "KRRiT nie uwzględniła występowania wyraźnego dyskryminowania w przekazie publicznym zasłużonych organizacji polonijnych Ameryki, w tym w szczególności kierowanej przez Jana Kobylańskiego Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej (USOPAŁ). Czyżby w Polsce media i instytucje państwowe mogły bezkarnie organizować wręcz nagonkę na Jana Kobylańskiego, on zaś ma nie mieć możliwości wypowiedzenia się i wyrażenia swego stanowiska?" - pisze dalej Zespół.

"Radio Maryja jest rozgłośnią Narodu Polskiego, katolickim głosem w naszych domach, środkiem społecznego komunikowania się" - podkreśla Zespół, dodając, że emitowanie wywiadu z Janem Kobylańskim oraz relacji Stanisława Michalkiewicza z przebiegu Walnego Zebrania USOPAŁ były wypełnieniem przez Radio Maryja zadań zapisanych w dokumentach Kościoła jak umożliwianie "wypowiadania się tym, którzy w mediach zależnych od władzy i kapitału nie są dopuszczani do głosu".

Zespół wzywa przewodniczącego KRRiT do zmiany oceny programu i działalności Radia Maryja. "Zapewne powstała ona na podstawie niepełnej Państwa wiedzy oraz nieuprawnionych, a w konkluzji chybionych - sądząc po wynikach przywołanych w Pana liście - analizach wykonanych na Pana zlecenie przez pracowników Zakładu Praw Człowieka Uniwersytetu Warszawskiego" - stwierdza Zespół.

Zespół Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, ojczyźnie i narodowi polskiemu" powstał pod koniec 1997 roku w Krakowie; jest w nim kilkunastu naukowców. Zespół podkreśla, że na stałe współpracuje z nim "Grupa Wspomagająca licząca ponad 1200 osób i organizacji". Zespołowi, stawiającemu sobie za cel "wsparcie merytoryczne Radia Maryja, m.in. przez udział w audycjach oraz zwracanie uwagi i prostowanie przekłamań publikowanych w różnych mediach", od początku przewodniczy prof. Janusz Kawecki. (PAP)

js/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)