Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
al-kaida
01.10.2011 07:38

Zginął kolejny z przywódców Al-Kaidy

Ataku na terytorium Jemenu dokonały samoloty bezzałogowe amerykańskich sił powietrznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(willwhitedc/CC/Flickr)

Anwar al-Awlaki, urodzony w USA muzułmański duchowny, mający powiązania z jemeńskim odgałęzieniem Al-Kaidy, został zabity w Jemenie w ataku samolotów bezzałogowych CIA - poinformowali przedstawiciele amerykańskich władz.

Według źródeł oficjalnych w USA i Jemenie, w tym samym ataku najprawdopodobniej zginął też drugi mówiący po angielsku aktywista Al-Kaidy Samir Khan, choć nie udało się tego stuprocentowo potwierdzić. Jeden z przedstawicieli amerykańskich władz powiedział, iż Khan był wydawcą magazynowej publikacji _ Inspire _ - głównego angielskojęzycznego narzędzia propagandowego Al-Kaidy.

Prezydent Barack Obama z zadowoleniem przyjął wiadomość o zabiciu Awlakiego, określając je jako _ silny cios w najbardziej aktywne operacyjne odgałęzienie Al-Kaidy _, który _ stanowi kolejny istotny kamień milowy w szerszym wysiłku na rzecz pokonania Al-Kaidy _.

Dwaj przedstawiciele amerykańskich władz poinformowali, że Awlaki został zabity w ataku samolotów bezzałogowych w położonym na odludziu jemeńskim mieście. Jak dodał jeden z tych przedstawicieli, uważa się, że w tym samym ataku zabito Khana.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t115759.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jemen;prosi;o;pomoc;bo;terrorysci;sa;gora,231,0,706791.html) Jemen prosi o pomoc. Bo terroryści są górą
W ubiegłym roku władze Stanów Zjednoczonych napiętnowały Awlakiego jako _ globalnego terrorystę _. Więcej niż raz był celem akcji sił specjalnych USA, mających pełnomocnictwa do zabicia go ze względu zarówno na rolę, jaką odgrywał w radykalizowaniu angielskojęzycznych muzułmanów, jak i na jego domniemaną rolę w organizowaniu zamachów na cele amerykańskie.

Wywiad USA uważał go za _ szefa operacji zewnętrznych _ Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim, uważanej za najbardziej niebezpieczne odgałęzienie tej terrorystycznej siatki. Obok planowania ataków przeciwko USA Awlaki _ publicznie wzywał do ataków na obywateli i interesy USA na całym świecie oraz wzywał do aktów przemocy przeciwko tym arabskim rządom, które uważał za działające przeciwko Al-Kaidzie _ - powiedział pewien przedstawiciel amerykańskich władz.

Al-Awlaki wymieniał korespondencję e-mailowa z amerykańskim psychiatrą wojskowym, majorem Nidalem Malikiem Hasanem, sprawcą strzelaniny w Ford Hood w Teksasie, w której w listopadzie 2009 roku zginęło 13 osób.

Amerykanie przypuszczają, że Awlaki stał także za nieudanym zamachem terrorystycznymi na samolot podchodzący do lądowania na lotnisku w Detroit w grudniu 2009 roku i bombami umieszczonymi w drukarkach komputerowych znalezionych w ubiegłym roku na lotnisku w angielskim regionie East Midlands jako ładunek dla amerykańskiego samolotu towarowego.

Jemen jest wstrząsany od stycznia bieżącego roku gwałtownymi protestami, których uczestnicy domagają się ustąpienia prezydenta Alego Abd Allaha Salaha od 33 lat sprawującego autokratyczną władzę. Zdaniem ekspertów, w tej sytuacji Al-Kaida praktycznie przejęła kontrolę na południem Jemenu. Niemniej jednak armia jemeńska prowadzi tam operacje przeciwko islamistom. Pozycje Al-Kaidy na południu Jemenu atakują też bezzałogowe samoloty USA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t49382.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;cia;al-kaida;nadal;zagraza;usa,137,0,908425.html) To właśnie ich Ameryka boi się najbardziej Terroryści są coraz słabsi, ale nie wolno ich lekceważyć, uważają specjaliści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t79412.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chcial;wysadzic;pentagon;i;kapitol;fbi;udaremnila;zamachy,115,0,922227.html) Przygotowywał powtórkę z WTC. Mają go Aresztowany przez agentów FBI mężczyzna jest również podejrzewany o współpracę z Al-Kaidą w przygotowywaniu zamachów na żołnierzy USA stacjonujących za granicą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/donos;na;obame;powiedzial;za;duzo;o;zabiciu;bin;ladena,2,0,889858.html) Donos na Obamę."Zdradził tajemnice CIA" Republikański kongresman Peter King wezwał do wszczęcia śledztwa w sprawie udostępnienia tajnych informacji przez administrację prezydenta USA Baracka Obamy twórcom filmu o poszukiwaniu szefa Al-Kaidy, Osamy bin Ladena.
Tagi: al-kaida, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz