Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zielińska: konwencja kompleksowo traktuje problem przemocy wobec kobiet

0
Podziel się:

Konwencja o zwalczaniu przemocy wobec kobiet kompleksowo odnosi się do
poruszanego problemu, wyraźnie podkreśla podmiotowość ofiary oraz rolę edukacji i zmian w
mentalności dla skutecznego zwalczania takiej przemocy - ocenia prawniczka, prof. Eleonora
Zielińska.

Konwencja o zwalczaniu przemocy wobec kobiet kompleksowo odnosi się do poruszanego problemu, wyraźnie podkreśla podmiotowość ofiary oraz rolę edukacji i zmian w mentalności dla skutecznego zwalczania takiej przemocy - ocenia prawniczka, prof. Eleonora Zielińska.

We wtorek rząd jednomyślnie wyraził zgodę na podpisanie Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Konwencja ta ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Polska ma złożyć oświadczenie, że będzie stosować konwencję zgodnie z zasadami polskiej konstytucji.

"Wartość konwencji przede wszystkim polega na tym, że całościowo i kompleksowo podchodzi do problemu przemocy; nie ogranicza się do leczenia symptomów choroby, lecz sięga do przyczyn" - uważa prof. Zielińska. Według niej konwencja "wymusi na polskim ustawodawcy uwzględnienie perspektywy płci rozumianej nie tylko biologicznie, ale również kulturowo, w przepisach odnoszących się do przeciwdziałania przemocy w rodzinie".

Prof. Zielińska z Wydziału Prawa i Administracji UW uczestniczyła we wtorek w zorganizowanej przez Prokuraturę Generalną konferencji dotyczącej skutecznej ochrony ofiar przemocy w rodzinie. W dyskusji brali udział m.in. przedstawiciele prokuratury, naukowców, policji, a także organizacji pozarządowych. Jednym z głównych tematów był ewentualny wpływ konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania przemocy wobec kobiet na polski system prawny.

"Konwencja nakazuje we wszystkich działaniach podejmowanie wysiłków, które mają zmierzać do zawyżenia samooceny ofiary i jej upodmiotowienia" - zaznaczyła profesor.

Według Zielińskiej dokument - po podpisaniu i ratyfikacji - sprawi, że przemoc wobec kobiet będzie z prawnego punktu widzenia postrzegana jako "głównie problem społeczny, którego ofiarami stają się kobiety". "Oczywiście ofiarami przemocy są dzieci; zdarzają się sporadyczne przypadki, że ofiarami są mężczyźni. Jednak problemem społecznym jest przemoc wobec kobiet, bo wynika ona z odziedziczonej historycznie pewnej asymetrii relacji, która stawiała kobiety na niższej pozycji niż mężczyzn" - oceniła.

Dodała, że konwencja wskazuje także wyraźnie, iż do usuwania przyczyn przemocy wobec kobiet konieczne jest wprowadzenie zmian świadomościowych i mentalnych. Zaznaczyła, że w dokumencie został wyrażony obowiązek państw do dochowania należytej staranności przy zapobieganiu przemocy wobec kobiet. "Dołożenie należytej staranności nie dotyczy tylko kwestii ścigania i karania przestępców, ale także prowadzonej edukacji" - mówiła.

Prof. Beata Gruszczyńska z Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW mówiła, że ponad jedna trzecia kobiet w ciągu swego życia była ofiarą jakieś formy przemocy. "Polską specyfiką jest, że w 60 proc. przypadków przemocy domowej jej świadkami są dzieci, gdy tymczasem w Czechach to 44 proc. przypadków, w Danii 20 proc." - mówiła. Dodała, że takie dzieci w dorosłym życiu znacznie częściej stosują przemoc lub zostają jej ofiarami.

Według danych w ubiegłym roku polskie sądy rejonowe za stosowanie przemocy w rodzinie skazały ponad 13,5 tys osób. Kary bezwzględnego więzienia wymierzono 1,7 tys. osób spośród tych skazanych. Z kolei ponad 11 tys. osób otrzymało kary więzienia w zawieszeniu.(PAP)

mja/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)