Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zielona Gór: Prokuratorzy poznają nowe technologie w kryminalistyce

0
Podziel się:

Wykorzystanie w kryminalistyce osiągnięć nauki, m.in. badań DNA,
mikroskopowej analizy dokumentów czy oględziny z użyciem technologii 3D - to jedne z tematów
wykładów podczas Seminarium Kryminalistycznego w Jesionce koło Zielonej Góry.

Wykorzystanie w kryminalistyce osiągnięć nauki, m.in. badań DNA, mikroskopowej analizy dokumentów czy oględziny z użyciem technologii 3D - to jedne z tematów wykładów podczas Seminarium Kryminalistycznego w Jesionce koło Zielonej Góry.

Celem cyklicznego seminarium organizowanego przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze jest przedstawienie sędziom, prokuratorom czy funkcjonariuszom policji, ABW czy Straży Granicznej możliwości wykorzystania najnowszej nauki w pracy śledczej.

"Prokurator nie musi wszystkiego wiedzieć, nie musi dysponować całą wiedzą XXI wieku, ale musi prowadząc postępowanie karne, wiedzieć kogo i o co zapytać" - powiedział Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze Alfred Staszak.

Trzydniowe spotkanie odbywa się pod hasłem "Wielka nauka w małych sprawach". To ósme Seminarium Kryminalistyczne organizowane przez zielonogórską prokuraturę okręgową.

Podobnie jak w latach ubiegłych, bierze w nim udział wielu specjalistów z całego kraju - przedstawiciele ośrodków akademickich i naukowych z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Bydgoszczy i Olsztyna. W gronie uczestników nie brakuje praktyków - prokuratorów, policjantów i przedstawicieli innych służb.

Uczestnicy seminarium wysłuchają łącznie 22 wykładów dotyczących różnych zagadnień związanych z wykorzystaniem w kryminalistyce zdobyczy nauki, które mogą pomagać śledczym zarówno w wyjaśnianiu poważnych spraw, jak i tych o mniejszym ciężarze.

Zielonogórska prokuratura zaliczana jest do średnich jednostek. W ciągu ostatnich lat prokuratorzy prowadzili średnio 27 tysięcy spraw rocznie, o różnym ciężarze gatunkowym. Wyjaśniali m.in. okoliczności zabójstwa rodziny romskiej w Nowej Soli w 1991 r., zabójstwa młodej kobiety w okolicach Radomii w 1983 r.). Obie sprawy zostały rozwikłane dzięki zastosowaniu najnowszych osiągnięć nauki, głównie genetyki sądowej.

Zaawansowana technika kryminalistyczna jest jednak wykorzystywana także przy sprawach mniejszego kalibru. Przykładem może być sprawa psa, który wrócił do prawowitego właściciela dzięki badaniom genetycznym swoich rodowodowych rodziców czy też dochodzenie, w którym prokurator pokusił się o badania palinologiczne (pyłków roślin), które pozwoliły na ustalenie sprawców kradzieży drewna. (PAP)

mmd/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)