Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zielona Góra: Młodzież zdobywała wiedzę o transplantacji

0
Podziel się:

Około 300 uczniów z lubuskich szkół ponadgimnazjalnych,
zaangażowanych w kampanię "Drugie życie", wzięło udział w szkoleniu z zakresu transplantacji,
które odbyło się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Około 300 uczniów z lubuskich szkół ponadgimnazjalnych, zaangażowanych w kampanię "Drugie życie", wzięło udział w szkoleniu z zakresu transplantacji, które odbyło się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

W lubuskiej edycji kampanii biorą udział 32 szkoły z województwa, reprezentujące je grupy uczniów uczestniczyły we wtorkowym szkoleniu w Zielonej Górze.

"W trakcie szkolenia uczniowie rozszerzali wiedzę na temat przeszczepiania narządów, mieli także możliwość konfrontacji własnych opinii ze zdaniem lekarzy. To jeden ze sposobów, w jaki możemy obalać mity i stereotypy, które narosły wokół transplantacji" - powiedziała koordynatorka kampanii Magdalena Wolska.

Specjaliści i praktycy na co dzień zajmujący się przeszczepami przekazali młodzieży szczegółowe informacje o przeszczepianiu narządów i oświadczeniach woli. W warsztatach uczestniczyli m.in.: wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, koordynatorka ds. transplantacji ze szpitala w Gorzowie, ksiądz i mężczyzna po przeszczepie serca.

Według Wolskiej, młodzi ludzie mieli okazję zdobyć wiedzę, której nie ma w książkach, oraz zapoznać się z doświadczeniami specjalistów, m.in. w zakresie przygotowywania pacjentów do przeszczepu czy prowadzenia trudnych rozmów z rodzinami osób, których narządy, w związku ze stwierdzoną śmiercią mózgu, mogą uratować komuś życie.

"Po spotkaniu młodzi ludzie będą mogli - na podstawie zdobytej wiedzy - projektować i przeprowadzać w szkołach własne kampanie promujące transplantacje" - wyjaśniła Wolska.

W 2009 roku w Lubuskiem było 9 dawców na milion mieszkańców, a rok później ta liczba wzrosła do 20.

"Nadal mamy jednak sporo do nadrobienia. W województwie zachodniopomorskim nerki pobiera się od 34 dawców na milion mieszkańców - to wskaźnik taki, jak średnia w Hiszpanii, która pod tym względem jest na pierwszym miejscu w Europie. Na szczęście, dzięki zwiększaniu świadomości Polaków, czyli między innymi dzięki akcjom takim jak +Drugie życie+, my, transplantolodzy, mamy coraz więcej pracy" - powiedział wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, dr Maciej Głyda.

Kampania "Drugie życie" jest organizowana od 2009 roku. Ma na celu przekazywanie informacji o transplantacji i promocję oświadczeń woli. Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W Lubuskiem tegoroczna edycja kampanii, organizowana przez firmę Fresenius Medical Care Polska i Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, potrwa do kwietnia 2012 roku. (PAP)

mmd/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)