Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Zielony wizjoner": konkurs dla uczniów na projekty gminnych inwestycji

0
Podziel się:

"Zielony wizjoner" - tak nazwano konkurs dla uczniów, który ma zachęcić ich
do zainteresowania najbliższą okolicą, poznania problematyki zagospodarowania przestrzennego oraz
nauczyć tego, czym są konsultacje społeczne i jak je prowadzić.

"Zielony wizjoner" - tak nazwano konkurs dla uczniów, który ma zachęcić ich do zainteresowania najbliższą okolicą, poznania problematyki zagospodarowania przestrzennego oraz nauczyć tego, czym są konsultacje społeczne i jak je prowadzić.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Organizatorem konkursu jest Centrum Informacji o Środowisku Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska UNEP/GRID-Warszawa.

Uczniowie biorący udział w konkursie mają przygotować projekt swojej gminnej "inwestycji marzeń". Może to być obiekt sportowy (np. stadion, kryta pływalnia), obiekt kulturalny (hala widowiskowa, teatr), turystyczny lub użytkowy. Następnie będą prowadzić konsultacje społeczne dotyczące inwestycji.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa oddało w ręce uczestników konkursu nowoczesne narzędzie - portal www.geokonsultacje.edu.pl do geowizualizacji (spojrzenie na mapę w rozwiązywaniu problemów przestrzennych - PAP). Dzięki niemu młodzi wizjonerzy będą mogli zaprezentować swój autorski pomysł wykorzystując mapy i specjalny formularz, umożliwiający zbieranie komentarzy i opinii wszystkich zainteresowanych.

Do współpracy z młodzieżą zaproszona została lokalną społeczność, przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji zarządzających obszarami chronionymi. Każdy, kto odwiedzi portal, będzie mógł zobaczyć projekty inwestycji oraz zgłosić swoje uwagi np. na temat lokalizacji danego przedsięwzięcia. Jednym z zadań drużyn biorących udział w konkursie jest uwzględnienie istniejących lub planowanych w okolicy elementów infrastruktury oraz sąsiedztwa obszarów cennych przyrodniczo, jak obszary chronione, pomniki przyrody czy siedliska roślin i zwierząt. Efektem prac każdego z zespołów będzie m.in. trójwymiarowy model inwestycji.

Do konkursu przystąpiło 50 zespołów uczniowskich z całego kraju. Są wśród nich zarówno całe klasy, jak i szkolne koła zainteresowań. Od stycznia do końca marca uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczą w specjalnych szkoleniach, które mają przybliżyć im tematykę związaną z konkursem.

"Nasi eksperci jeżdżą po kolei od szkoły do szkoły uczestniczącej w programie i tam prowadzą interdyscyplinarne zajęcia. Podczas nich tłumaczą, co to są konsultacje społeczne czy zrównoważony rozwój. Prowadzą symulację konsultacji, podczas których uczniowie wcielają się we wszystkie strony biorące udział w konsultacjach. Pokazują wszystkie funkcje i możliwości portalu" - powiedziała PAP Anna Kołodziejczyk z Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Po zakończeniu szkoleń zespoły przystąpią do pracy. Będą miały trzy miesiące na przygotowanie projektu i przeprowadzenie konsultacji. Jak podkreśliła Kołodziejczyk, przez cały czas zespoły uczniowskie i nauczyciele będą wspierani przez zespół ekspertów z Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Konkurs zakończy się i zostanie rozstrzygnięty w czerwcu z końcem roku szkolnego 2010/2011. We wrześniu zaś odbędzie się w Warszawie piknik naukowy podsumowujący projekt, w którym wezmą udział szkoły uczestniczące w konkursie.

Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa jest ośrodkiem działającym w sieci ustanowionej przez Program ONZ ds. Środowiska (UNEP - United Nations Environment Programme). Centrum działa od 1991 roku w strukturze krajowej jako część Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska. Jednym z podstawowych celów organizacji jest propagowanie prośrodowiskowych zachowań i postaw w społeczeństwie.

Konkurs "Zielony wizjoner" realizowany jest w ramach programu "Dialog, kompromis, partycypacja społeczna - edukacja w szkole na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin na obszarach chronionych". Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)

dsr/ ls/ gma/

inwestycje
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)