Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ziemia spod Smoleńska w Kopcu Piłsudskiego

0
Podziel się

Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego, na krakowskim Sowińcu, zwany jest Mogiłą Mogił.

Ziemia spod Smoleńska w Kopcu Piłsudskiego
(prezydent.pl/GFDL)
bEhqYpcl

W kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie została złożona ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem. Urnę, w asyście żołnierzy, składały rodziny ofiar tej tragedii.

Uroczystość odbyła się z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Uczestniczyli w niej minister obrony narodowej Bogdan Klich i bliscy osób tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem m.in. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, gen. Włodzimierza Potasińskiego, posłów Zbigniewa Wassermanna i Wiesława Wody oraz Wojciecha Seweryna. Byli też uczestnicy tegorocznego 45. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Piłsudskiego, który 6. sierpnia wyruszy z Krakowa.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że Kopiec Piłsudskiego to miejsce szczególne nie tylko na patriotycznej mapie Krakowa, ale także na mapie Polski - to Mogiła Mogił, w której składano urny z pół bitewnych, a potem także z miejsc kaźni i męczeństwa Polaków.

bEhqYpcn

_ - Tutaj jest już złożona ziemia z Katynia, dzisiaj chcemy złożyć urnę z ziemią spod Smoleńska _ - mówił Majchrowski. _ - W ten sposób chcielibyśmy uczcić ludzi, dla których dobro Ojczyzny było najwyższym prawem _ - podkreślił. Przypomniał, że w katastrofie prezydenckiego samolotu zginęły 22 osoby w różny sposób związane z Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej, w tym kilka, które w nim regularnie uczestniczyły.

Minister obrony narodowej Bogdan Klich podziękował członkom i sympatykom obchodzącego 30-lecie istnienia Komitetu Opieki nad Kopcem Piłsudskiego za pracę, organizację imprez patriotycznych i współpracę z kombatantami. Przewodniczący Komitetu Jerzy Bukowski odebrał Odznakę Honorową i Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego przyznany Komitetowi przez szefa MON.

Bogdan Klich mówił, że w Smoleńsku stracili życie _ najwybitniejsi polscy politycy oraz ludzie obywatelskiej postawy _. - _ Był wśród nich prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych, główni dowódcy Sił Zbrojnych RP. To kolejne z nimi pożegnanie. Potwierdzenie, tego że pamiętamy i przypomnienie tej deklaracji, że nie zapomnimy, bo ta Mogiła Mogił nie pozwala zapomnieć _ - podkreślił Klich.

bEhqYpct

Głos w imieniu rodzin katastrofy smoleńskiej zabrał syn posła Wassermanna Wojciech. Jak mówił ci, którzy odeszli 10 kwietnia 2010 r. nie byli przeciętnymi ludźmi, ale ludźmi - instytucjami, którzy ze wszystkich sił służyli potrzebującym i Ojczyźnie. - _ I dlatego ta strata jest tak wielka. Czasu nie da się cofnąć. Jedyne, co możemy w tej chwili uczynić, to ocalić od zapomnienia. Wszyscy my, którzy ich znaliśmy możemy przekazać innym, że byli i jacy byli _ - powiedział Wojciech Wassermann.

W trakcie, gdy przedstawiciel Kancelarii Prezydenta odczytywał list B. Komorowskiego kilkuosobowa grupa krakowian rozwinęła transparent z napisem _ Nasz premier, wasz prezydent! _ i karykaturą, przedstawiającą Donalda Tuska z rurką do oddychania w ręku, siedzącego na kolanach kanclerz Niemiec Angeli Merkel, a naprzeciwko Bronisława Komorowskiego z samolotem w ręku na kolanach premiera Rosji Władimira Putina.

Apel pod Kopcem Piłsudskiego zorganizowano na dwa dni przed kolejnym Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Piłsudskiego, który w tym roku ma szczególny wymiar, bo jest hołdem składanym przez jego uczestników ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Marsz ten odbywa się po raz 45., a 30. raz po II wojnie światowej. Towarzyszą mu inne, okrągłe rocznice m.in. 100-lecie ruchu strzeleckiego oraz 90-lecie bitwy warszawskiej.

bEhqYpcu
bEhqYpcO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)