Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ziobro popiera Święczkowskiego w wyborach do sejmiku

0
Podziel się:

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poparł w piątek byłego szefa
ABW Bogdana Święczkowskiego, który ubiega się o mandat radnego w sejmiku woj. śląskiego.

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poparł w piątek byłego szefa ABW Bogdana Święczkowskiego, który ubiega się o mandat radnego w sejmiku woj. śląskiego.

Start Święczkowskiego z listy PiS to dowód, że partia ta jest otwarta na ludzi nie związanych z działalnością polityczną - mówił europoseł PiS podczas konferencji prasowej w Będzinie (Śląskie).

Ziobro mówił podczas konferencji, że z dużym sentymentem wraca do woj. śląskiego. Tu spędził dwa lata pracy w prokuraturze, odbywał aplikację prokuratorską wraz ze Święczkowskim, a przed laty ściągnęły go tutaj "względy sercowe".

"Prawo i Sprawiedliwość ma tę okazję, by prezentować wśród swoich kandydatów ludzi również bezpartyjnych, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie, którzy zostali docenieni w innych przestrzeniach funkcjonowania życia, a pochodzą stąd, ze Śląska" - powiedział Ziobro.

"Bardzo jesteśmy otwarci na nowe środowiska w polityce i PiS pokazuje, że do nas bardzo wiele nowych osób dotarło i dostało szanse startu na różnych poziomach samorządu" - dodał. Święczkowskiego określił jako osobę z dorobkiem życiowym, uczciwego, kompetentnego i profesjonalnego. "To znakomity facet, twardy mężczyzna" - uważa.

Także sam Święczkowski wyraził opinię, że możliwość startu z listy PiS to przykład "otwartości" tej partii na ludzi "całkowicie nie związanych w działalnością polityczną". Jeśli zostanie radnym wojewódzkim, będzie chciał zapobiegać "zagrożeniom" dla demokracji lokalnej. Źródłem tych zagrożeń jest złe prawo i lokalne powiązanie urzędników z osobami, które mogą dopuszczać się czynów zabronionych. Święczkowski popiera np. ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch.

Ziobro, który jest wiceprezesem PiS, unikał odpowiedzi na pytanie o sytuację w partii, skupiając się na sprawach kampanii przed wyborami samorządowymi. "Nas interesują sprawy zwykłych ludzi" - oświadczył. Pytany, czy nie obawia się podziału w PiS, odpowiedział, że obawia się podziału w Platformie Obywatelskiej. Przypomniał odejście Janusza Palikota i opuszczenie klubu parlamentarnego PO przez Kazimierza Kutza. Wyraził przekonanie, że PiS "jest silny swoim programem".

"Sytuacja w PiS jest bardzo jasna i bardzo oczywista dla każdego, kto obserwuje funkcjonowanie PiS. Liderem, bardzo silnym liderem, jest pan Jarosław Kaczyński. Jest czterech wiceprezesów, wśród nich jednym z nich jestem ja" - dodał, dopytywany o swoją pozycję w partii.

Jak przypomniał gospodarz konferencji, poseł Waldemar Andzel, PiS w całym kraju wystawia w wyborach 32 tys. kandydatów.

Święczkowski urodził się w 1970 r. w Sosnowcu. Z racji potężnej budowy ciała jest żartobliwie nazywany przez kolegów "Godzillą". Do Prokuratury Krajowej ściągnął go minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, z którym zna się jeszcze z czasów studiów.

W latach 1989-1994 studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1994-1996 był aplikantem prokuratorskim w Prokuraturze Rejonowej w Tychach. W drugiej połowie lat 90. pracował w Prokuraturze Rejonowej w Sosnowcu, a w latach 2001-2005 - w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Od lutego do lipca 2001 r. pracował jako prokurator delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości w zespole zajmującym się "mafią wyszkowską". Potem wrócił do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie pracował w wydziale śledczym oraz w wydziale ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Od listopada 2005 r. Święczkowski był wiceszefem Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, a od stycznia 2006 r. - jego szefem. Nadzorował najpoważniejsze śledztwa dotyczące zorganizowanych grup przestępczych oraz najpoważniejszej przestępczości o charakterze finansowym i ekonomicznym. Szefem ABW był ponad rok - od października 2006 do listopada 2007 r. (PAP)

kon/ par/ gma/

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)