Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ziobro: złożymy wniosek o samorozwiązanie Sejmu

0
Podziel się:

Solidarna Polska złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu - poinformował lider
SP Zbigniew Ziobro. Według SP zjazd wyborczy PO na Dolnym Śląsku to kolejny dowód na kompromitację
partii rządzącej, a "Polska potrzebuje szansy, której od rządu Tuska nie dostanie".

bEsfJeUl

*Solidarna Polska złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu - poinformował lider SP Zbigniew Ziobro. Według SP zjazd wyborczy PO na Dolnym Śląsku to kolejny dowód na kompromitację partii rządzącej, a "Polska potrzebuje szansy, której od rządu Tuska nie dostanie". *

"Przed chwilą zarząd Solidarnej Polski zarekomendował złożenie przez klub wniosku o rozwiązanie Sejmu" - powiedział Ziobro na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie. Zaznaczył, że cały klub oficjalnie podejmie decyzję w środę, ale - po rozmowach z posłami SP - jest przekonany o pełnym poparciu dla wniosku.

Zgodnie z konstytucją, Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów - czyli minimum 307 głosami. Projekt uchwały ws. skrócenia kadencji może złożyć: prezydium Sejmu, komisja sejmowa lub grupa 15 posłów. Klub SP liczy 17 posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu.

bEsfJeUn

"Albo jest się za skorumpowaną władzą, albo przeciw tej władzy" - oświadczył Ziobro na konferencji. Dodał, że - jego zdaniem - obecny rząd "wielokrotnie już się skompromitował", zatem przyspieszone wybory parlamentarne są najlepszym możliwym rozwiązaniem. "SP jest za nowym otwarciem, Polska potrzebuje szansy, której od rządu Donalda Tuska nie dostanie" - zaznaczył.

26 października na zjeździe dolnośląskiej PO Grzegorz Schetyna przegrał rywalizację o funkcję szefa regionu z Jackiem Protasiewiczem. Po wyborach upublicznione zostały przez "Newsweek" nagrania, z których wynika, że dwaj posłowie PO mieli namawiać dwóch działaczy PO do głosowania na Protasiewicza, sugerując w zamian pomoc w znalezieniu pracy.

Jak ocenił Ziobro, decyzja zarządu Platformy, że nie będzie powtórnych wyborów władz partii na Dolnym Śląsku, a osoby nagrane i te, które nagrywały są zawieszone w prawach członka partii, świadczy o "kierowaniu się przez PO zasadą omerty" oraz "wypalaniu przez Donalda Tuska nie korupcji, ale tych, którzy ją ujawniają".

Lider SP zaapelował o poparcie wniosku o samorozwiązanie Sejmu, szczególnie do posłów opozycji. "Mam nadzieję, że okaże się, że w polskim Sejmie nie wygra partia +przyspawanych do stołków+ czy +przywiązanych do politycznych konfitur+ tylko ludzi przyzwoitych" - mówił.

bEsfJeUt

Dodał, że nie wyklucza "wielkiej niespodzianki" w sprawie poparcia takiego wniosku, ponieważ - jego zdaniem - Platformie coraz trudniej jest o większość w parlamencie. "Nie wyobrażam sobie ponadto, by PiS - cokolwiek teraz by mówił - w chwili głosowania zawarł +cichy układ+ z obecnie rządzącymi" - powiedział Ziobro. (PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

wni/ eaw/ as/

bEsfJeUO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)