Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zjazd "S" podsumował dwa lata działań nowych władz związku

0
Podziel się:

#
Dochodzą informacje o liście do papieża, wyróżnieniach Solidarności i głosowaniach wieczornych
#

# Dochodzą informacje o liście do papieża, wyróżnieniach Solidarności i głosowaniach wieczornych #

22.11. Kielce (PAP) - Podsumowanie dwóch lat działalności nowych władz było najważniejszym punktem rozpoczętych w czwartek w Kielcach obrad 26. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "S". Związkowcy wystosowali też list do papieża i nadali pośmiertne wyróżnienie prezydentowi Kaczyńskiemu.

Ponadgodzinne wystąpienie przewodniczącego NSZZ "Solidarność" prawie w całości było poświęcone działaniom związku, związanym z obroną praw pracowniczych. Piotr Duda mówił, że wszystkie działania podjęte przez niego samego i Komisję Krajową były podyktowane uchwałą programową wypracowaną przez zjazd w 2010 r., celnie diagnozującą problemy, przed którymi stanęła Solidarność.

Zapowiedział dalszą walkę o prawa pracownicze w Polsce. "Wydłużenie wieku emerytalnego ujawniło problemy związane z umowami śmieciowymi. Jaki kapitał uzbiera na emeryturę człowiek, który ma 30 lat i nie ma odprowadzonej ani jednej składki, bo pracuje na umowie śmieciowej? W Polsce praca tymczasowa stała się pracą na stałe. Musimy z tym walczyć" - podkreślił Duda.

Przewodniczący podkreślił także, że konieczna jest większa aktywność w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Jego zdaniem polskie organizacje związkowe powinny mieć takie same prawa jak związkowcy w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej, m.in. prawo do ponadnarodowego strajku generalnego.

Zapowiedział działania "S" na rzecz zawierania korporacyjnych układów zbiorowych, które zmuszą zagranicznych właścicieli firm w Polsce do równego traktowania płacowego i prawnego pracowników w całej Unii.

W trakcie obrad uczestnicy 26. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "S" niemal jednogłośnie zdecydowali o nadaniu tytułu "Zasłużony dla NSZZ Solidarność" - najwyższego wyróżnienia honorowego, jakie nadaje związek ludziom, którzy nie mogą być członkami Solidarności. Tytuł przyznano sześciu osobom: pośmiertnie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, matce bł. ks. Jerzego Popiełuszki - Mariannie, abp. gen. dyw. Sławojowi Leszkowi Głódziowi, ks. prałatowi Zbigniewowi Dołhanowi, ks. Henrykowi Bolczykowi i Stanisławowi Płatkowi (dawny działacz związkowy z kopalni Wujek).

Delegaci KZD przyjęli w czwartek jednogłośną uchwałę ws. treści listu do papieża Benedykta XVI, w którym m.in. dziękują za docenienie znaczenia niezależnego ruchu związkowego i jego roli w społeczeństwie. Równocześnie poprosili papieża o błogosławieństwo, które wesprze "Solidarność" w budowie Polski opartej na wartościach chrześcijańskich.

Pod koniec pierwszego dnia zjazdu odbyły się głosowania nad kwestiami formalnymi dotyczącymi działalności Solidarności. Uzupełniono skład Komisji Krajowej o trzy osoby, m.in. likwidując wakat Janusza Śniadka, który nie mógł łączyć funkcji w KK z mandatem poselskim. Nowymi członkami komisji zostali: Dariusz Mądraszewski (Region Pomorze Zachodnie, Bogdan Olszewski (Region Gdańsk) i Jarosław Wilner (Region Wielkopolska Południowa). Pozostałe uchwały dotyczyły zmian w statucie związku.

Piątek, drugi dzień obrad 26. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", także zdominują problemy polityki społecznej i rynku pracy. Wśród gości zaproszonych na dyskusję plenarną są m.in. prof. Juliusz Gardawski, prof. Ryszard Bugaj oraz Longin Komołowski, były minister pracy i wicepremier w rządzie Jerzego Buzka. (PAP)

and/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)