Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złote Blachy 2009 za walkę z piractwem

0
Podziel się:

Już po raz 12. Koalicja Antypiracka przyznała w piątek "Złote Blachy"
przedstawicielom jednostek policji, które wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym,
filmowym i komputerowym. W tegorocznej edycji uhonorowano Komendę Stołeczną Policji oraz komendy
wojewódzkie w Gdańsku i we Wrocławiu.

Już po raz 12. Koalicja Antypiracka przyznała w piątek "Złote Blachy" przedstawicielom jednostek policji, które wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, filmowym i komputerowym. W tegorocznej edycji uhonorowano Komendę Stołeczną Policji oraz komendy wojewódzkie w Gdańsku i we Wrocławiu.

Stołeczni policjanci nagrodzeni zostali za skuteczne działania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się dystrybucją nielegalnych płyt z muzyką i filmami. Były one produkowane na rynek holenderski oraz belgijski. Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa naruszenia praw producentów fonograficznych oraz dystrybutorów filmowych na szkodę nie mniejszą niż 40 mln euro.

"Według oceny przemysłu muzycznego oraz filmowego, a także Europolu, jest to największa sprawa dotycząca naruszenia praw własności intelektualnej, jaka została wykryta na terenie Unii Europejskiej w ostatnich latach" - powiedział Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video.

Naczelnik wydziału KSP ds. walki z przestępczością gospodarczą Leszek Czaplicki powiedział PAP, że w ostatnich latach widoczna jest zmiana w organizacji procederu przestępczego.

"Grupy o międzynarodowym charakterze wykorzystują utrudnienia we współdziałaniu policji z różnych krajów. W jednym miejscu są produkowane filmy, w innym opakowania, w kolejnym się pakuje, a produkt finalny trafia w piąte albo nawet szóste miejsce. W działania tej siatki zaangażowanych było kilka legalnych firm na terenie Polski, Włoch i innych krajów. Sygnał dała nam policja holenderska, która zauważyła, że pirackie płyty pojawiają się nawet w legalnym obiegu, a część tropów prowadziła do Polski" - wyjaśnił.

"Nasz kraj do pewnego momentu był jednym z takich +czarnych miejsc+, w których nie zwracając uwagi można było produkować coś nielegalnego. Był!" - zaznaczył Czaplicki.

Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku doceniono za skuteczne działania przeciw osobom naruszającym prawa autorskie do utworów audiowizualnych w internecie, m.in. za zatrzymanie twórcy serwisów, w ramach których bezprawnie rozpowszechniano ponad 3 tys. filmów.

Wrocławską policję nagrodzono "za konsekwentne, systematyczne i skutecznie prowadzone działania przeciw piractwu komputerowemu, w tym doprowadzenie do zamknięcia serwisu internetowego umożliwiającego nielegalną wymianę plików oraz ograniczenie procederu wprowadzania na rynek podróbek oprogramowania".

Gość honorowy uroczystości, aktor i piosenkarz Piotr Polk powiedział, że "punkt widzenia artysty będzie zupełnie niezrozumiały dla tych, którzy kopiują czy ściągają utwory. Kradzież wydaje się w tym przypadku dużym słowem, ale tak właśnie jest".

"Kradzież intelektualną po prostu trudniej wycenić. Utwór to coś, co rodzi się w głowie i wynika z talentu. Trudno go przełożyć na pieniądze czy wartość. Skoro słuchamy czegoś, co stworzyła spora grupa ludzi, powinniśmy mieć szacunek do ich pracy i za tę pracę też zapłacić" - mówił Polk.

"Złote Blachy" to nagrody honorowe przyznawane corocznie jednostkom policji przez Koalicję Antypiracką, w skład której wchodzą: Business Software Alliance (BSA), Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) oraz Związek Producentów Audio Video(ZPAV). Koalicja powstała w 1998 r. i była odpowiedzią na panującą w drugiej połowie lat 90. bezkarność piratów własności intelektualnej w Polsce.(PAP)

jmy/ dki/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)