Notowania

zmarł
22.07.2010 21:53

Zmarł krytyk teatralny i literacki Andrzej Falkiewicz

W czwartek w Puszczykowie pod Poznaniem zmarł eseista, krytyk teatralny i literacki Andrzej Falkiewicz - poinformował PAP bliski współpracownik zmarłego. Falkiewicz miał 81 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W czwartek w Puszczykowie pod Poznaniem zmarł eseista, krytyk teatralny i literacki Andrzej Falkiewicz - poinformował PAP bliski współpracownik zmarłego. Falkiewicz miał 81 lat. *

Andrzej Falkiewicz urodził się 5 grudnia 1929 roku w Poznaniu. Czas II wojny światowej spędził w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Poznańskim, najpierw matematykę, później ekonomię. Ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu.

Pełnił funkcję kierownika literackiego: w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym, w Teatrze Współczesnym im. E. Wiercińskiego we Wrocławiu, w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, w Teatrze Studio w Łodzi i w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Był członkiem redakcji miesięcznika "Odra".

Falkiewicz debiutował w roku 1958 szkicem "O teatrze Sartre'a" na łamach "Dialogu" (wydał dwa tomy tekstów o teatrze: "Mit Orestesa. Szkice o dramaturgii współczesnej" i "Teatr Społeczeństwo"). Podjął też krytyką literacką. W 1981 r. opublikował pierwszą w Polsce książkę o Witoldzie Gombrowiczu - "Polski kosmos. 10 esejów przy Gombrowiczu". Zajmował się również m.in. twórczością Edwarda Stachury.

Był mężem Krystyny Miłobędzkiej - poetki i autorki sztuk teatralnych dla dzieci. (PAP)

dsr/ ls/ dym/

Tagi: zmarł, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz