Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmarł ks. prof. Tadeusz Styczeń - uczeń i przyjaciel Jana Pawła II

0
Podziel się:

Etyk, filozof, uczeń i przyjaciel papieża Jana Pawła II, wieloletni wykładowca
na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ks. prof. Tadeusz Styczeń nie żyje.

Etyk, filozof, uczeń i przyjaciel papieża Jana Pawła II, wieloletni wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ks. prof. Tadeusz Styczeń nie żyje.

"Ks. prof. Styczeń zmarł w czwartek rano w Trzebnicy" - poinformowała PAP rzeczniczka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Beata Górka.

Ks. Styczeń urodził się 21 grudnia 1931 r. w Wołowicach pod Krakowem. Od 1944 r. uczęszczał do tajnego gimnazjum Zgromadzenia Zakonnego Salwatorianów w Krakowie, potem do tego zakonu wstąpił i w 1948 r. złożył pierwsze śluby zakonne. W 1955 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Studiował teologię w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a po likwidacji w 1955 r. tamtejszego wydziału teologicznego rozpoczął studia filozoficzne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zajmował się filozofią moralną. Pod kierunkiem ówczesnego prof. Karola Wojtyły, który kierował tamtejszą Katedrą Etyki, ks. Styczeń obronił magisterium, doktorat i pracę habilitacyjną.

Od 1963 r. był pracownikiem naukowym KUL przy Katedrze Etyki w charakterze adiunkta. W latach 1978-2002 kierował Katedrą Etyki KUL. Faktycznie kierował pracami tej katedry już wcześniej, pod nieobecność zajętego obowiązkami biskupimi w Krakowie Karola Wojtyły. Formalnie objął kierownictwo po wyborze Wojtyły na papieża. W 1981 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1992 r. - tytuł profesora oraz stanowisko profesora zwyczajnego.

Był twórcą powstałego w 1982 r. międzywydziałowego Instytutu Jana Pawła II KUL, zajmującego się głównie analizą i popularyzacją nauczania papieskiego. Ks. Styczeń kierował pracami Instytutu od jego powstania aż do 2006 r. Potem pozostawał jego dyrektorem honorowym. W latach 1988-2006 był redaktorem naczelnym wydawanego przez Instytut kwartalnika "Ethos".

Jego zainteresowania badawcze skupiały się wokół etyki, metaetyki, godności osoby ludzkiej, a także - rozwijanych przez Wojtyłę - personalistycznej wizji etyki miłości oraz koncepcji małżeństwa, jako komunii osób.

Wykładał m.in. w Uniwersytecie Jana Gutenberga w Mainz oraz w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był członkiem wielu towarzystw naukowych, publikował w wielu pismach naukowych. Pełnił m.in. funkcję konsultora Papieskiej Rady do Spraw Rodziny, był też członkiem Rady Zarządzającej Papieskiej Akademii Życia.

Otrzymał tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie (Hiszpania) oraz Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

Ks. Styczeń był zaprzyjaźniony z Janem Pawłem II, często gościł u niego w Watykanie. Był obecny także przy śmierci papieża w 2005 r.(PAP)

ren/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)